Kako je saopšteno iz Centra za humanu politiku, cijene grijanja povećane su za 86 odsto od 2015. godine, dok su u istom periodu troškovi uglja povećani za 31 odsto, a troškovi energije i goriva za šest procenata.
-Troškovi plata i ostalih primanja stalno rastu i već su dostigli 44 odsto ukupnih troškova. U Gradskoj toplani 40 odsto zaposlenih je višak, čije plate i ostala primanja iznose oko dva miliona KM godišnje, a među njima je oko 30 zaposlenih koji ne dolaze na posao. Privilegovanim korisnicima toleriše se neplaćanje grijanja, zbog čega su ukupni prihodi manji oko pet procenata. Grad Doboj je uzurpirao toplovodnu mrežu po osnovu čega od Gradske toplane naplaćuje godišnje oko milion KM i time utiče na povećanu cijenu grijanja, umjesto da zaštiti potrošače i obezbijedi prihvatljivu cijenu grijanja sa socijalnom komponentom – rekao je predsjednik Centra Momir Dejanović.

Prema njegovim riječima, od organa Gradske toplane i grada Doboja, kao većinskog vlasnika, očekuje se da razmotre i uvaže argumentaciju iz otvorenog pisma, preduzmu mjere da se eliminišu sve neracionalnosti i nezakonitosti u poslovanju od kojih neke imaju obilježja krivičnog djela, usklade poslovanje sa javnim interesom koji podrazumijeva i interese potrošača i smanje cijenu grijanja za 40 procenata.
-Ukoliko to ne učine, Centar za humanu politiku biće prinuđen da podnese tužbu za zaštitu povrijeđenih kolektivnih prava potrošača i da koristi druga sredstva kako bi se zaštitili interesi potrošača – poručuje Dejanović.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu