Lavanda se još od davnina upotrebljavala kao efikasno sredstvo protiv nesvjestice.
Svojim ljubičastim i mirisnim cvjetovima očarava na prvi pogled, a poznato je da tjera razne insekte, zbog čega se od davnina sadi u vrtovima i okućnicama. Osim toga, lavanda ima izuzetno relaksirajuće djelovanje, pa se često koristi i u aromaterapiji, a može pomoći kod depresije, nesanice i stresa.


Brojne su studije potvrdile kako lavanda čudesno djeluje na ljudski um i tijelo, a najbolje ju je koristiti u obliku eteričnog ulja. Od sušene lavande rade se mirisne vrećice za ormare, a može se pripremiti i fini čaj koji pomaže kod opuštanja.
I ako je potrebno sprovesti dodatna istraživanja, neke su studije već pokazale kako lavanda ima potencijala izliječiti ili barem ublažiti i neke neurološke poremećaje. Kod studija se proučavao uticaj lavande na ljudsko zdravlje, te je otkriveno da ima neka svojstva koja pozitivno utiču na nervni sistem.
U nekim dijelovima svijeta lavanda ima i mitološki značaj, te je smatrana cvijetom čednosti, dok u pojedinim dijelovima svijeta ovoj biljci pridaju afrodizijačka svojstva.
U gradskom parku u Gradiški, veliki lavirint u krugovima od lavande, privlači pažnju prolaznika. Zasađen je ovdje, zbog ljekovitih, ali i dekorativnih svojstava. Radnici KP “Gradska čistoća” redovno održavaju lavandu a mještani svih generacija koriste blagodeti ove biljke.

Naziv lavanda potiče od latinske riječi “lavare” što znači “pranje”, “kupanje”. Stari Rimljani su se rado kupali u vodi od cvjetova lavande.
Lavanda raširena posvuda, čak je sve više plantaža u regionu sa hiljadama sadnica lavande.
Kao ukrasni grm, zastupljena je u velikom broju vrtova. Lijepo se kombinuje s mnogim cvjetnim vrstama, mediteranskim biljem, ali i ružama.
Cvijet lavande omiljen je mnogim insektima, leptirima, a naročito pčelama, kojima polja lavande u cvijetu predstavljaju odličnu pašu. Cvjetovi lavande mogu se i sušiti.
Ne traži mnogo hranjiva, čak će bolje uspijevati na siromašnom, pjeskovitom tlu alkalne reakcije.
Za održavanje gustog, kompaktnog rasta, vrlo je važno lavandu redovno orezivati.


Zbog skromnih zahtjeva u pogledu zemljišta, lavandu je najbolje ne prihranjivati, a i sa zalijevanjem budite oprezni.
Razmnožiti lavandu vrlo je jednostavno. Dovoljno je sredinom ljeta s matičnog grma odrezati nekoliko grančica veličine desetak centimetara. U propusnom supstratu vrlo brzo će se ukorijeniti.
Boja lavande, kažu stilisti, ove godine je trend u svijetu, zato što je puna nade i optimizma. Zaigrana je i kreativna, ali i umirujuća i izbalansirana.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu