Biznis

UPIS RS: Aktuelni Zakon o igrama na sreću kritikujemo jer je loš po RS, koju smo odbranili u ratu

Udruženje priređivača igara na sreću u Republici Srpskoj (UPIS RS) smatra neumjesnim javne istupe Ministarstva finansija RS u kojima se legalni domaći priređivači omalovažavaju i prikazuju kao neka neformalna i neidentifikovana grupacija.

logo UPIS RS
FOTO: UPIS RS

UPIS RS ističe da uvijek insistira na kulturi dijaloga, a u polemikama i raspravama na iznošenju argumenata i njihovom sučeljavanju s argumentima druge strane. Tako i od Ministarstva finansija očekuje da s njima napokon započne ozbiljan i konstruktivan razgovor.

– Stičemo utisak da nas Ministarstvo finansija pokušava diskreditovati prikazujući nas kao zagovornike bezakonja, što je, naravno, apsolutna besmislica. Ministarstvo zanemaruje višemilionske prihode u budžetu RS koje uplaćuju upravo naši članovi, legalni priređivači igara na sreću. Zanemaruju se i brojni zaposleni radnici u domaćoj industriji igara na sreću, koji bi pali na teret državi da nas nema – kažu u UPIS RS i navode da Ministarstvo finansija RS ne pokazuje volju da sasluša i u razmatranje uzme njihove argumente o lošim stranama aktuelnog Zakona o igrama na sreću, koji je Vlada RS donijela bez javne rasprave i konsultacija s priređivačima.

U UPIS RS kažu da Ministarstvo finansija RS pogrešno tumači njihovo kritikovanje aktuelnog Zakona, jer se teško suočava s argumentima. A argumenti koje UPIS RS najčešće navodi su da su najizraženije loše strane Zakona o igrama na sreću, te što su njime ukinuta stečena prava domaćih priređivača, a obaveze im uvećane za preko 300%.

– Loše strane Zakona su i da favorizuje pojedine firme, kojima pruža ekskluzivno pravo upotrebe video-lutrijskih terminala (VLT), a da pri tome nije propisao uslove u kojima se oni mogu držati u radu. Tako danas VLT-ova ima i u kafićima, poslastičarnicama, palačinkarnicama i raznim drugim sličnim mjestima, koja posjećuju i maloljetnici. Članovi UPIS-a nemaju pravo na VLT-ove. VLT-ovi su u vlasništvu Elektronske video lutrije (EVL), zajedničkog preduzeća Lutrije Republike Srpske, i Casinos Austria VLT AG Švajcarska. Mi svoje aparate možemo držati samo u prostorima strogo propisane funkcionalnosti, kojima maloljetnici nemaju pristup, tako da je jasno na kome je odgovornost za pojavu maloljetničkog kockanja.

Zakon je omogućio i nevjerovatno skupo plaćanje računarskog sistema za nadzor priređivača igara na sreću (RAS) i umjesto da nadzor obavlja Ministarstvo finansija, kao što je to slučaj u svim uređenim državama svijeta, Ministarstvo taj osjetljiv i odgovoran posao prepušta privatnoj firmi – navode u UPIS-u i ponovo postavljaju pitanje zašto Republika Srpska za uvezivanje priređivača u RAS mora platiti višestruko veći iznos od realnog.

UPIS RS podsjeća da će taj trošak za RAS, po projekciji Ministarstva finansija RS, biti 60 miliona KM, a po računici priređivača i mnogo veći.

– Mi, naravno, nemamo ništa protiv uvezivanja u RAS, ali insistiramo na tome da to bude najbolje, a ne neko nametnuto rješenje. Smatramo da se naši argumenti na tu temu moraju uzeti u razmatranje, jer legalni priređivači igara na sreću okupljeni u UPIS-u RS i ALPIS-u pune budžet RS, dok preduzeća sa povlašćenim statusom u tome učestvuju sa mizernih 3% – kažu u UPIS-u i podvlače da nemaju želju da se nadmudruju s Ministarstvom finansija RS, ali da moraju da odgovore na neumjesne navode.

Prema njihovim riječima, to se posebno odnosi na omalovažavajući pristup koji prema njima ima Ministarstvo finansija RS. UPIS RS ističe da okuplja oko 90% domaćih priređivača igara na sreću u RS.

– UPIS RS je uredno registrovano udruženje u čijem sastavu su uglavnom istaknute domaće, ali i renomirane strane firme koje se bave legalnim priređivanjem igara na sreću. To može da se provjeri u sudskom registru, kao uostalom i svi drugi podaci o našem udruženju. Mi, dakle, okupljamo priređivače koji najviše pune budžet RS. Vlasnici i direktori domaćih firmi koje okupljamo su ili direktni učesnici odbrambeno-otadžbinskog rata ili su to bili njihovi očevi. Mnogi od njih su iz rata izašli kao ratni vojni invalidi. Od države ne dobijaju ništa, a državi su dali sve, tako da je vrlo neprimjereno kako se prema njima odnose predstavnici vlasti – kažu u UPIS-u RS.

Ovo udruženje podsjeća da je već mnogo puta do sada tražilo sastanak s nadležnima kako bi se u direktnom razgovoru razmotrili svi problemi u domaćoj industriji igara na sreću i pokušala pronaći najbolja rješenja za priređivače, građane i državu.

– I ovim putem pozivamo nadležne da prihvate razgovor s nama kako bismo započeli saradnju u korist države, građana i naše poslovne zajednice. Imamo pravo da ukažemo na nepravilnosti i loša rješenja, a znamo i kako s njima da se izborimo da bismo sačuvali Republiku Srpsku. Dokazali smo to i od ‘92. do ‘96 učešćem u odbrambeno-otadžbinskom ratu. Sada namjeravamo da u miru osnažimo Republiku Srpsku što je više i bolje moguće – poručuju na kraju iz Udruženja priređivača igara na sreću u RS.

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu