Politika

UVREDA ZDRAVOG RAZUMA Ukrajina u kojoj bjesni rat može u EU, BiH - ne

Odluka Savjeta Evrope da Ukrajini i Moldaviji odobri početak pregovora o pristupanju Evropskoj uniji, dok se od BiH očekuje “viši stepen usklađenosti s evropskim kriterijumima”, izazvala je brojne reakcije u domaćoj javnosti.

Savjet Evrope
FOTO: NIKOLA MORAČA/RINGIER

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik odluku Savjeta Evrope nazvao je “vrijeđanjem zdravog razuma”, a ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju u Vladi RS, Zlatan Klokić, ocijenio je  kao nevjerovatnu odluku da Ukrajina dobije prednost u odnosu na BiH.

– Paradoks je da je Ukrajina za EU poželjnija od nas koji 28 godina dosljedno slavimo mir. Kakvu poruku šalju time, i nama i svijetu? Znači li to da su sukobi dobrodošli? Jesu li zato uslovljavanja? Danas je godišnjica potpisivanja mira, a ja vjerujem da ćemo u miru i ostati – objavio je Klokić na društvenim mrežama.

Profesor geopolitike, Srđan Perišić, za Srpskainfo ocjenjuje da odluka Savjeta Evrope da otvori pregovore s Ukrajinom i Moldavijom, ali ne i sa BiH, predstavlja najbolji dokaz da je učlanjenje u EU još davno prestalo da bude praktično i ekonomsko, već čisto političko pitanje.

srdjan perišić
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

– Prvi uslov da bi sada postali član EU jeste prekidanje svih odnosa s Rusijom. Ukrajina i Moldavija su još davno prekinuli sve kontakte s Rusijom, a BiH, zahvaljujući Republici Srpskoj, to još nije uradila – objašnjava Perišić.

Pročitajte još

Dodaje da sva nezvanična ispitivanja javnog mnjenja u Srpskoj pokazuju da je ogromna većina stanovništva za što snažnije odnose s Rusijom i zemljama izvan Zapada.

– Građani Republike Srpske u najvećem broju ne žele u EU, a mnogi politički predstavnici i stranke kukaju kako ih, eto, tamo ne žele da prime – kaže Perišić.

Politički analitičar iz Beograda, Cvijetin Milivojević, za Srpskainfo tvrdi da, iako nije “ni evronihilista niti evroskeptik”, takozvano ispunjavanje evropskih kriterijuma prestalo je onog trenutka kada su ekspresno, bez poštovanja evropskih standarda, u članstvo EU primljene tri pribaltičke zemlje, kao i Rumunija i Bugarska.

FOTO: BEZ CENZURE ZVANIČNI KANAL/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: BEZ CENZURE ZVANIČNI KANAL/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Osnovni kriterijum za ulazak u EU postao je onaj koji ne postavlja Brisel ili Berlin, već ono što je ispostavio Vašington, odnosno, da budem precizniji, Pentagon. Zemlje koje su u Vašingtonu zamišljene kao zid prema Rusiji ekspresno se primaju u članstvo, dok one druge, koje pokušavaju da zadrže neutralnost i ne žele da se pridruže tom frontu protiv Rusije dobijaju ocjenu da nisu spremne za članstvo u EU – ističe Milivojević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu