Kolumne

Vanredno

Poslije vanredne situacije i policijskog časa, u Srpskoj je proglašeno vanredno stanje. Zvuči ozbiljno, čak i strašno, ako građanima ne vrijeme ne objasnite o čemu se radi. A čini mi se da se upravo to desilo. Poređena radi, prvi slučaj zaraženog virusom korona zvučao je mnogo opasnije, ali je zahvaljujući brzoj, stručnoj i jasnoj reakciji čelnih ljudi Ministarstva zdravlja, sve leglo na svoje.

Vanredno
FOTO: KABINET PREDSJEDNIKA RS/RAS KOMBO

Narodna skupština je jedina po Ustavu nadleža za proglašenje vanrednog stanja. Ustav kaže da to znači da predsjednik Republike u tom periodu preuzima ulogu parlamenta u smislu da, u konsultaciji sa ostalim institucijama vlasti, donosi uredbe sa snagom zakona. Kada vanredno stanje prođe, sve te odluke idu pred NSRS.

Takođe, u vanrednom stanju moguće je da dio imovine privrednih društava, čak i pojedinaca, bude uzet za potrebe Republike…. Predsjednica RS je sve to lijepo objasnila, čak i precizirala da će se njene uredbe odnositi na školstvo, privredu. Upravo sada je vrijeme kada institucija predsjednika dolazi do izražaja i od njenih odluka zavisiće budućnost RS u narednim sedmicama ili možda mjesecima.

U čemu je onda problem? Pa u tome što je to objasnila tek kada je sve bilo gotovo. Sve je to trebalo lijepo rastumačiti građanima dva dana ranije, kada je po prvi put pomenuto vanredno stanje. Drugo, cjelokupno objašnjenje sa budućim potezima predsjednice trebalo je da se nađe u obrazloženju Odluke o proglašenju vanrednog stanja, koja je proslijeđena narodnim poslanici. I treće, ako je neko trebalo da najavi vanredno stanje, onda je to predsjednik Narodne skupštine, a ne član Predsjedništva BiH koji sa njim nema nikakve ustavno pravne veze.

Možda su za vas ovo nebitne nijanse, ali vjerujte da tako ne izgleda kada stvari posmatrate iz (samo)izolacije i kada je najmanja greška u koracima dovoljna da u narodu proklija sjeme sumnje.

Ipak, još nije kasno da popravite stvari. Budete li u venrednom stanju djelovali sa dobrom namjerom, sa rezultatima korisnim za cijelu Srpsku, a ne s nekim skrivenim političkim ciljem – sve ćemo vam oprostiti.

Opozicija se opet nije snašla. Biti uzdržan je najgori vid političke borbe. Njihove teze da je ovim suspendovana Narodna skupština, demokratija, da ideno ka totalnoj diktaturi, potpuno su suprotne opet njihovim tezama od prije vanrednog stanja – da je je Narodna skupština protočni bojler vlasti, da u RS nema demokratije i da je na sceni diktatorski režim.

Dža ili bu? E kada to saznamo, ova opozicija će postati vlast.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu