Svijet

Vatrena stihija u Grčkoj i dalje bjesni: Vatrogasci nastavljaju da se bore sa ogromnim požarima

Grčki premijer rekao je u četvrtak da će lansirati dronove i instalirati senzore temperature u šumi kako bi poboljšao preventivno gašenje požara nakon kritika klimatskih aktivista zbog razornog šumskog požara koji gori skoro dvije sedmice.

Srpski vatrogasci u Grčkoj
FOTO: MUP SRBIJE/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Ljetni šumski požari uobičajeni su u mediteranskoj zemlji, ali vlada je rekla da su ekstremno suhi, vjetroviti i vrući uslovi koje naučnici povezuju s klimatskim promjenama pogoršali ove godine, primoravši na hiljade evakuacija.

Šumski požar u severoistočnom regionu Evros, najsmrtonosniji požar u Evropi ovog ljeta, nastavio je da gori već 13. dan u četvrtak nakon što je ubio najmanje 20 ljudi, uništio domove i sredstva za život i spalio bujne šume.

Stotine vatrogasaca nastavile su da se bore sa ogromnim požarom na Evrosu u četvrtak, nakon dodatnih evakuacija tokom noći.

– Iako smo bili bolje pripremljeni nego bilo koje druge godine, suočili smo se sa kombinacijom incidenata bez presedana – rekao je premijer Kyriakos Micotakis parlamentu, navodeći jak toplotni talas u julu, najduži u Grčkoj u poslednjih nekoliko godina, tada neobično jake vetrove.

Pročitajte još

Senzori na arheološkim lokalitetima

Rekao je da su vlasti pokrenule korake za nabavku više od 100 dronova za praćenje požara u realnom vremenu. Planirano je i postavljanje senzora temperature na arheološkim lokalitetima i u rizičnim šumama, dok će uskoro biti angažovano oko 500 šumarskih naučnika i još 1.000 vatrogasaca, rekao je Micotakis.

Ekolozi koji se zalažu za snažniju međunarodnu akciju za suzbijanje klimatskih promjena optužili su grčke vlasti da troše više sredstava na gašenje požara nego na prevenciju, prenosi Rojter.

Micotakis je rekao da je desetine miliona eura potrošeno na prevenciju požara ove godine, ali to još uvijek nije dovoljno.

– Da li je klimatska kriza alibi za sve? Ne, nije”, rekao je zakonodavcima, dodajući, međutim, da je globalno zagrijavanje pomoglo da se pojačaju šumski požari koji su većinu vremena bili izazvani ljudskim nemarom ili paljevinom.

U objavi na društvenim mrežama X, Služba za hitne slučajeve Copernicus saopštila je da je požar u Evrosu opustošio najmanje 812,6 kvadratnih kilometara.

Svjetski fond za divlje životinje (WWF) saopštio je da je izgubljeno najmanje 30% zaštićene grčke šume Dadia-Lefkimi-Soufli. Micotakis je rekao da će zatražiti od evropskih stručnjaka da procijene uzroke požara i predlože načine da pomognu šumi da ponovo raste.

Bonus video:

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu