Biznis

"VELIKE RIBE POBJEGNU" Njemačku kritikuju zbog pranja novca, mnogima je draža gotovina

Svjetsko tijelo za borbu protiv finansijskog kriminala kritikovalo je Njemačku zbog toga što nije učinila dovoljno da se uhvati u koštac sa pranjem novca.

"VELIKE RIBE POBJEGNU" Njemačku kritikuju zbog pranja novca, mnogima je draža gotovina
FOTO: ABEDIN TAHERKENAREH/EPA

Ovaj izvještaj Radne grupe za finansijsku akciju (FATF), globalnog tijela koje okuplja zemlje od SAD do Kine u borbi protiv finansijskog kriminala, predstavlja udarac ugledu Njemačke, koja se ponosi svojom reputacijom poštenih građana.

U ovoj procjeni naglašava se niz propusta, uključujući nedostatak kontrole nad onima koji rukuju velikim sumama novca, kao što su agenti za nekretnine, dodajući da iako je Njemačka razumjela rizike, nije učinila dovoljno da se uhvati u koštac sa njima.

FATF je kritikovao, na primjer, nepovezanu prirodu nadzora, sa više od 300 regionalnih vlasti odgovornih za praćenje takvih igrača, kao i nedostatak odgovarajuće radne snage.

Pročitajte još

Skor Njemačke znatno zaostaje za Francuskom, što je nedavno ocijenio i FATF. Loš rang znači da će Njemačka sada morati da podnosi godišnje izvještaje tijelu u narednim godinama o svom napretku u rješavanju ovih nedostataka.

Njemački ministar finansija Kristijan Lindner priznao je problem i obećao da će centralizovati kontrolu, zaposliti dodatno osoblje i modernizovati tehnologiju upravljanja.

– Mi se bavimo malim ribama, dok velike ribe pobjegnu – rekao je on novinarima ranije ove nedjelje prije objavljivanja izvještaja, dodajući da će pojačati napore u smislu “praćenja novca”.

FATF je saopštio da je Njemačka procesuirala oko 1.000 ljudi za pranje novca 2020. godine, uprkos pokretanju više od 37.000 istraga, što je nivo koji je “veoma mali”. Njemačka se smatra jednim od najvećih centara gotovine u svijetu.

Njemačka ima više banaka od drugih zemalja EU, dok mnogi Nijemci više vole da koriste gotovinu, za koju FATF kaže da čini tri četvrtine transakcija. Ne postoji gornja granica za veličinu gotovinskih transakcija.

FATF je, takođe, označio rizike od pranja novca zbog takozvanog Havala sistema, što na arapskom znači “transfer”. Sistem se široko koristi na Bliskom istoku, a podrazumijeva neformalni transfer novca putem pouzdane mreže brokera ili agenata koji rade van banaka.

Njemačka ima 11 miliona međunarodnih migranata, čime je treća po veličini u svijetu, navodi se u izvještaju.

FATF je pozvao Njemačku da preduzme “dodatne mjere kako bi efikasnije ublažila rizike u vezi sa gotovinom i Havala sistemom”.

Konrad Dafi iz “Financvendea”, grupe koja lobira za finansijsku transparentnost, rekao je da je njemačkim vlastima potrebno više ovlašćenja za borbu protiv pranja novca i da bi pravila trebalo pooštriti kako bi se spriječila kupovina nekretnina u gotovini.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu