Svijet

(VIDEO) Biser Južne Amerike: Zavirite u prirodu čarobne države na obali Pacifika

Ajauaska, lišće koke, plemena, Amazon, Maču Pikču, prve su asocijacije kad pomislimo na Peru, ali da li je to sve što možemo da povežemo sa ovom čarobnom zemljom na obali Pacifika?! Odgovor je “ne”!

(VIDEO) Biser Južne Amerike: Zavirite u prirodu čarobne države na obali Pacifika
FOTO: DEVINSUPERTRAMP/YOUTUBE/SCREENSHOT

Peru je država sa dužom istorijom civilizacije prateći njeno nasljeđe do nekoliko milenijuma prije nove ere.

Ova država je kolijevka civilizacije Karal-Supe, jedne od najranijih civilizacija u Americi, a da ne govorimo o kulturi Naska, carstvu Vari i Tivanaku i carstvu Inka, koje je ujedinio i najveće poznato carstvo u prekolumbovskoj Americi. Sve su ovo dokazi da se ne zaustavimo na početnim pojmovima nego da krenemo u uzbudljivu avanturu kroz ovaj tekst.

Kuelap

Tamo negdje na sjeveru Perua, na obroncima Anda, na 3.000 metara nadmorske visine, krije se jedna značajna citadela američkog kontinenta koja je pripadala Čačapoja civilizaciji. Citadela Kuelap je bila okružena velikim zidinama izgrađenim od blokova krečnjačka, a unutar nje su se nalazile profane, sakralne građevine, u kojima se širio kulturni i politički život prije kolumbovske civilizacije.

Čačapoja civilizacija je svoj kulturni procvat doživjela od oko 900. do 1400. godine nove ere, a grad je brojao oko 300.000 stanovnika. Ova civilizacija propada sredinom 16. vijeka zbog španskih osvajanja, a grad biva uništen.

Citadela je jedinstvena prilika da osjetite duh izumrle civilizacije, koja sa sobom vuče rituale i običaje ljudi koji su naseljavali nastambe na teško prohodnim obroncima Anda.

Kanjon Kolka

Ako ste, međutim, veći ljubitelj nekih prirodnih čuda, onda je za vas kanjon Kolka, koji se opisuje kao čudo prirode ne samo zbog svoje dubine i prostranstva nego i zbog promjena pejzaža, što omogućava osjećaj rušenja prostornih granica.

Duž kanjona prolazi rijeka dugačka oko 100 km, koja nas dovodi do stepe, kao i do terasastih obradivih površina nad kojima lete neustrašivi kondori.

Kanjon Kolka je dvostruko dublji od nama poznatijeg Grand kanjona u SAD.

Jezero Titikaka

Titikaka je jezero koje se nalazi na 3.810 metara nadmorske visine, između peruanske  i bolivijske granice. To je najveće jezero za plovidbu na svijetu, koje se nekada opisuje i kao unutrašnje more i predstavlja dom autohtonih zajednica Ajmara i Kečua.

Ovo jezero predstavlja glavni resurs tri miliona stanovnika koji žive oko njega. Naziv Titikaka je dobilo po svom obliku koje podsjeća na pumu koja lovi zeca, što u prevodu na jezik Kečua znači kamena puma.

Pročitajte još

Mantaro dolina

Ako kojim slučajem želite da vidite u isto vrijeme Ande i amazonsku prašumu, onda je dolina rijeke Mantaro pravo mjesto za vas. Ova dolina se nalazi u centralnoj zoni Anda na 3.200 metara nadmorske visine.

Do Mantaro doline može se stići vozom, koji kreće iz Lime i prelazi preko visokih planina Anda i zelenih polja, gdje protiče rijeka Mantaro. Ovdje se možete sresti sa obradivim površinama, poljima eukaliptusa i beskrajno plavim nebom koje se savršeno uklapa u ovaj pejzaž.

Pozuzo – njemačko selo

Pozuzo je selo naseljeno njemačkim stanovništvom, koje se doselilo davne 1859. godine na prostor Pasko regiona. Ovo selo je i prije bilo naseljeno franjevačkim misionarima 1712. godine, ali zbog loših uslova i čestih napada plemena Ašaninka biva napušteno i srušeno.

Dolaskom istraživača Vilijama Smita 1828. godine, koji je zatekao samo pleme Ašaninka, koji su na obližnjim farmama uzgajali koku i šećernu trsku, kreće ponovna inicijativa za obnovu sela. Godine 1855. potpisuje se sporazum sa njemačkim putnikom Kunom Damijanom fon Šuc-Holchauzenom radi regrutacije 10.000 Nijemaca koji bi naselili selo Pozuzo.

Krajem 19. vijeka stanovništvo se širi i tako dolazi do osnivanja grada Oksampa, a 1928. godine osniva se još jedan grad – Vila Rika. Nemojte se zato začuditi što čak i u Peruu postoje neki evropski gradići.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu