Magazin

(VIDEO, FOTO) KAKO DA POSTUPITE AKO VAS UHVATI VIR NA RIJECI Fizičar objasnio sve do detalja, ovo je ključno

Vir ili vrtlog je kružno kretanje vode koje se javlja u nekim dijelovima vodenih basena ili tokova spajanjem dviju suprotnih struja.

Kupanje u Vrbasu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

A šta da radite ukoliko vas tokom kupanja u rijeci povuče vir.

Fizičar sa Prirodno matematičkog fakulteta Miroslav Cvetinov je za portal oradio.rs odgovorio na ovo pitanje.

– Vir se stvori uvijek kad postoje dvije struje koje teku nasuprot jedna drugoj. Ako vas ipak vir uhvati, pustite neka vas okrene, jer se tada malo akumulira energija i jednostavno tangencijalno izađete.

Ne plivaš mu nasuprot, nego jednostavno iskoristiš to ubrzanje i izađeš iz njega, objašnjava Cvetinov i dodaje:

– Inače, mnogo više ljudi se udavi u vodi zato što se plaši, a ne zbog vira. Čovjek treba da bude svjestan Arhimedovog zakona i u suštini, ti kad dobro udahneš vazduh, gustina ti je manja od gustine vode – ne možeš da se udaviš. Bukvalno, ne znam koliki grč da te uhvati ili šta god da se dešava, ako udahneš vazduh, voda će ti doći do ispod nosa. Druga stvar koja se dešava je davljenje u plitkoj vodi. Kada čovjek hoće malo da roni, prije zarona hiperventilira jer stvarno onda duže može ostati pod vodom. Mozak zapravo nikad ne određuje količinu kiseonika, već ugljen dioksida u krvi. Kad hiperventiliramo CO2 toliko snizimo da nam treba jedno vrijeme da se on nadoknadi. Mi zaronimo, CO2 polako raste ali kiseonik mnogo brže pada. Osoba pod vodom ostane bez kiseonika, a da mozak uopšte nije alarmirao da ostaje bez kiseonika. To je drugi osnovni razlog davljenja i zato nikad nemojte prije ronjenja da uzimate mnogo, mnogo vazduha – rekao je ranije Miroslav Cvetinov za oradio.

Podsjetimo, na društvenim mrežama se ranije pojavilo uputstvo koja je velikom brzinom postalo viralno, a iako je sadržaj natpisa izuzetno ozbiljan, zbog jednog detalja izazvao je brojne duhovite komentare.

Odgovoran potez JKP “Gradskog zelenila” da postavi uputstvo na novosadskoj plaži Štrand privuklo je ogromnu pažnju, naročito u dijelu u kome piše kako se izvući ukoliko vas uhvati vir.

– Ako vas uhvati vir, održavajte se na vodi i ne pokušavajte da isplivate pravolinijski od centra vira. Pustite da vas okrene dva-tri kruga, a onda snažno zaplivajte u pravcu tangente kretanja vira.

Matematički precizno uputstvo izazvalo je mnoštvo komentara, a bilo je, kako to obično biva – veoma duhovitih.

– Suprotno od apscise i paralelno od odrinate plivaj lijevom rukom pod 90° – glasio je jedan komentar.

– Znao sam da će me tangenta iz osnovne škole sačekati mučki kad tad – nadovezao se drugi, prenosi Telegraf.

– Spasilac sa obale:” Hvataaaaj tangeeentu, tangeeentu bre!” – samo je jedan u nizu duhovitih komentara korisnika društvene mreže Instagram.

Savjet šefa spasilačke službe u Novom Sadu

U slučaju da se nađete u opasnosti od vira na kupalištima, ne treba praviti nagle pokrete, već lagano, plivati uz struju od sredine vira i polako laganim pokretima izlaziti iz vira.

Ovo savjetuje šef spasilačke službe na Štrandu Predrag Stijepović koji za 021 kaže da je najbolji način da se vir izbjegne da se ne ide na mesta gdje su rijeke brze i gdje korita rijeka krivudaju. 

– Izbegavajte da se kupate u brzim rekama i mjestima gdje reke krivudaju ili udaraju kao kod nas kod mosta u stubove, gdje se stvaraju manji virovi, ali od njih opasnosti nema – navodi on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu