Društvo

(VIDEO) "Najčešće se oduzima u tekstil, cigarete, alkohol" Količina robe zaustavljene na granici svake godine raste, da nije našla bi se na internetu

Uprava za indirektno oporezivanje BiH tokom prošle godine privremeno je oduzela robu u vrijednosti 22 miliona maraka od duvana, tekstilnih proizvoda, tehnike, pa do kokaina.

rad za kompjuterom
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RINGIER

Da nije zaustavljena na granici, ova roba kupce bi dobrim dijelom našla preko interneta.

Količina robe zaustavljene na granici svake godine raste. Krijumčari, međutim, uvijek iznova pokušavaju, pa su tako pokušavali krijumčariti kokain u pošiljci banana.

– Pokušavaju da prijave manju količinu robe u odnosu na onu koja se nalazi na kamionu. Isto tako se pokušava prikazati u papirima jedna vrsta robe na koju se plaćaju manje uvozne dadžbine, a u kamionu je druga vrsta – kaže portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH Ratko Kovačević, piše RTRS.

Najčešće se oduzimaju tekstil, cigarete, alkohol, tehnika… Sačeka se epilog sudskih procesa, pa se onda roba proda putem aukcije ili direktne prodaje. Prošle godine od ovakve prodaje Uprava je u budžet uplatila oko 315.000 maraka. Ono što uspije da zaobiđe kontrole plasira se na tržištu, često putem društvenih mreža.

U udruženjima potoršača kažu da im se i dalje žale kupci koji misle da su sklopili dobar posao, pa otkriju da su prevareni.

– Kupovinom kod neregistrovanih trgovaca moramo da znamo da se odričemo prava na popravku, zamjenu, i povrat novca u krajnjem slučaju. Kod takvih trgovaca je teško ostvariti to pravo jer ne znamo ko su i odakle su – ističu u Udruženju potrošača “Reakcija”.

U Udruženju građana “Don” u Prijedoru naglašavaju da se prilikom kupovine mora obratiti pažnja da li je na stranici vidljiv ЈIB, telefonski broj i obrazac za odustajanje od kupovine, što je zakonom propisano.

Sličnu borbu vode na najvećoj BiH platformi za onlajn prodaju – OLX.BA. Kažu, već nekoliko godina zabranjeno je oglašavati lijekove, oružje, opijate, a kada se korisnici ogluše o upozorenje, trajno se brišu sa platforme.

S jedne strane su oni koji oglašavaju, ali s druge strane i oni koji kupuju moraju da znaju više.

– Ljudi lakovjerno ostavljaju svoje lične podatke ili, što je još gore, korisičke ili podatke sa platnih kartica – kaže Јasmin Marić, direktor poslovnog razvoja platforme OLX.BA.

Pročitajte još

Da nije svaka internet kupovina jednako sigurna, saglasan je Aleksej Đurđević, stručnjak za digitalni marketing. Trgovce koji žele da zarade na nečijoj lakovjernosti, kaže, nije teško prepoznati kada se zna šta se gleda.

– Takav trgovac najčešće neće imati nikakve ocjene zadovoljnih kupaca, a ni nezadovoljnih, i najčešće će to raditi preko Fejsbuk stranica jer je tako lako uraditi. Dovoljno je da se otvori FB stranica, ubaci profilna fotografija, naslovna fotografija i da se ta stranica nazove nekim budalastim imenom, ne znam, Tip top, King Kong, Akcija onlajn prodaja, nešto slično tome – dodaje Đurđević.

Zato prije odluke o kupovini kupac treba da provjeri s kim ima posla.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu