Ovo je izuzetno otkriće, jer su odrasli primjerci ove ribe poznati po tome što žive na dubinama od 200 do 2.000 metara, gdje svjetlost ne dopire.
Melanocetus johnsonii, poznat i kao „crni đavo“, vrsta je ribe koja pripada redu ugriča (Lophiiformes) i odlikuje se karakterističnim izgledom i zastrašujućim zubima.
Ove ribe koriste bioluminiscenciju, sposobnost da proizvode sopstveno svjetlo, kako bi privukle plijen u mračnim dubinama okeana. Veoma je teško uočiti odrasle melanocetuse u prirodi, jer većina snimaka i dokumentacije potiče iz podmornica ili mrtvih primeraka pronađenih u mrežama.
“Crni đavo” snimljen blizu površine
Ovo otkriće je jedinstveno jer se melanocetus snimljen u blizini Tenerifa kretao prema površini u kristalno čistim vodama Atlantskog okeana. Zanimljivo je da se smatra da je ovo prvi snimak odraslog melanocetusa koji je zabilježen blizu površine i u svjetlu dana. David Jara Boguñá, prirodni fotograf koji je snimio ovaj izuzetan trenutak, podijelio je video na svom Instagram profilu zajedno sa organizacijom „Condrik Tenerife“, koja se bavi istraživanjem hrskavičnih riba poput ajkula i raža.
Naučnici istražuju nepoznate motive
Postavlja se pitanje zašto je ovaj melanocetus, ženka, došao tako blizu površine. Moguće hipoteze uključuju bolest, prirodne morske struje koje su ga odnijele prema gore, ili možda bježanje od predatora. Iako su u pitanju samo spekulacije, video je od velikog interesa za biologe i istraživače, jer pruža uvid u ponašanje ove tajanstvene ribe.
Značaj otkrića za biologiju mora
“Crni đavo” je riba koja je prvi put opisana 1863. godine od strane prirodnjak Džejmsa Jatesa Džonsona u vodama portugalskog arhipelaga Madeire. Zbog svojih strašnih zuba i tehnike lova koja podrazumijeva čekanje i brz napad, ova vrsta je stekla zastrašujući nadimak “crni morski monstrum“. Iako rijetko viđeni, melanocetusi su u dobrom stanju očuvanja, zahvaljujući širokoj distribuciji u svim tropskim i subtropskim okeanima svijeta, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu