Zabava

VRIJEDI TRUDA Ovo pecivo nazivaju NAJMASNIJIM U EVROPI, ali niko ne može da mu ODOLI (VIDEO)

Kuin-aman je tradicionalno francusko pecivo, a u bukvalnom prevodu znači kolač od putera. Ovaj specijalitet zapravo to i jeste – neodoljivi spoj putera, šećera i brašna.

VRIJEDI TRUDA Ovo pecivo nazivaju NAJMASNIJIM U EVROPI, ali niko ne može da mu ODOLI (VIDEO)
FOTO: FOOD WISHES/SCREENSHOT YOUTUBE

Dobro pripremljen kuin-aman je hrskav spolja, a sočan i masan iznutra, a zanimljivo je da ga mnogi predstavljaju kao “najmasnije i najkomplikovanije pecivo u Evropi”, ali i najukusnije.

Ovo pecivo svakako krasi jedinstven, nesvakidašnji ukus, a za njegovu pripremu potrebno je svega nekoliko, praktično osnovnih namirnica, ali i mnogo, mnogo volje, vremena, truda i strpljenja. Upravo zato se domaćice rijetko odvaže na pripremu kuin-amana, što je prava šteta s obzirom da ovaj kolač zaista vrijedi probati.

Ovo pecivo najčešće se pravi kao rolnica ili mafin, ali ga ponegdje slažu u orkugle tepsije, pa u tom obliku podsjeća na naš burek, premda ne i kada je riječ o ukusu. Kuin-aman, koji nazivaju još i bretonski kolač, odlikuje specifičan, slatko-slani ukus, a ako niste lijeni da ga pripremite, donosimo i odličan recept.

Sastojci

Za tijesto

  • 200 ml tople vode
  • 1 kašičica suvog kvasca
  • 1 kašika šećera
  • 1 kašika otopljenog maslaca
  • 500 grama brašna
  • 1 kašičica soli
  • 220 grama hladnog maslaca

Dodatni sastojci za preliv

  • 135 grama bijelog šećera
  • 2 kašičice morske soli

Priprema

Toplu vodu, kvasac i šećer stavite u činiju i pustite da sve zajedno odstoji 10 minuta.

U smjesu ubacite otopljeni maslac, 300 grama brašna i prstohvat soli. Drvenom varjačom miješajte sastojke dok se ne sjedine u vlažnu masu.

Na radnu površinu prosijte ostatak brašna, na brašno stavite vlažnu smjesu i počnite da mijesite tijesto kao da pravite hljeb. Tijesto mijesite sve dok ne svo brašno sa radne površine ne “nestane”.

Trebalo bi da dobijete elastično, glatko tijesto. U podmazanu posudu stavite tijesto, poklopite je i pustite da stoji bar sat i po, sve dok ne naraste duplo.

Tijesto potom prebacite na lagano pobrašnjenu radnu površinu i razvucite ga u pravaougaoni oblik debljine oko jednog centimetra.

Hladan (ili čak zaleđen) komad maslaca od 110 grama izrendajte na površinu tijesta i lagano rukama utisnite u površinu. Tijesto preklopite na trećinu. Zamotajte u foliju i stavite ga u frižider na 30 minuta.

Ohlađeno tijesto ponovo razvucite u oblik pravougaonika i na debljinu od oko jednog centimetra. Preostali komad hladnog maslaca izrendajte po površini tijesta, utisnite u površinu i ponovo zamotajte na trećinu.

Površinu tijesta još malo pobrašnjavite. Ponovo razvucite tijesto u oblik pravougaonika i na debljinu od oko jednog centimetra, pa zamotajte na trećinu. I poslije ovoga – ponovite čitav postupak.

Zamotano tijesto prekrijte plastičnom folijom i odložite u frižider na bar sat vremena.

Pomiješajte 135 grama bijelog šećera s dvije kašičice morske soli. Tijesto izvadite iz frižidera i razvucite ga uz pomoć kombinacije šećera i soli.

Razvučeno tijesto isjecite na 12 jednakih komada i stavite ih u kalupe za pečenja mafina, koje ste prije toga premazali maslacem i posuli šećerom.

Ostavite da se tijesto diže desetak minuta, pa tek onda stavite u prethodno zagrijanu rernu na 190 stepeni oko 25 do 30 minuta, sve dok ne postanu zlatkasti.

Izvadite ih dok su vrući, ali ih poslužite lagano ohlađene. Prijatno!

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu