Svijet

Vrijeme je da se NATO UKLJUČI U SUKOB: Rat se kotrlja ka zapadu, na pomolu je katastrofa

Vladimir Putin je već napravio oružje od hrane, energije, informacija i izbjeglica, šireći ekonomsku i političku bol širom Evrope. Sankcije ne funkcionišu, a ustupanje zemlje za mirovni dogovor bila bi katastrofa. Preostaje samo jedna stvar, piše u kolumni za “Gardijan” komentator Sajmon Tisdal.

Vrijeme je da se NATO UKLJUČI U SUKOB: Rat se kotrlja ka zapadu, na pomolu je katastrofa
FOTO: ROBERT GHEMENT/EPA

Vrijeme je da se probudimo i omirišemo kordit (bezdimni barut). Poput udarnih talasa od projektila koji je eksplodirao, Putinov rat na ivici Evrope brzo se kotrlja ka Zapadu, probijajući svoj put kroz vrata domova, preduzeća i radnih mjesta od Berlina do Birmingema. Njegove posljedice siju toksičnu kišu nestabilnosti, teškoća i straha – piše Tisdal.

FOTO: 
SERGEI ILNITSKY/EPA
FOTO: SERGEI ILNITSKY/EPA

On je ocjenio da je ideja da će ukrajinski konflikt biti ograničen samo na Ukrajinu i da će zapadne sankcije i pošiljke oružja zaustaviti Rusiju “uvijek bila besmislica”. Bijesan zbog tvrdoglavog otpora Kijeva, Putin sada cilja na siromašenje Evrope, navodi Tisdal, ukazujući da je ruski predsjednik širenjem “ekonomskog i političkog bola” stvara “ratne uslove za sve”

“Scenario u stilu Šri Lanke”

-Nazire se duga, hladna evropska zima ispunjena katastrofama, nestašicama struje i previranjima – napisao je on, dodajući da cijena plašljivosti i kratkovidosti zapadnih lidera raste iz sata u sat.

– Ruske destabilizujuće operacije, manipulacije društvenim medijima, sajber napadi, dvosmisleni diplomatski razgovori, nuklearna ucjena plus njen neumoljiv pokolj nad civilima u Ukrajini samo će pojačati opsadno stanje Evrope u narednim mjesecima. Nerealno uverenje Zapada da bi mogao da izbegne eskalaciju širom kontinenta brzo isparava – naveo je Tisdal.

Pročitajte još

Evropa je suočena sa fundamentalnim promjenama – doduše ne potpuno zbog ruske invazije – koje su velike ili veće od finansijskog sloma 2008, Bregzita ili pandemije. Ipak, kako ističe Tisdal, mnogi evropski i britanski političari su u poricanju. Ako se, kako je predviđeno, zaustavi dotok gasa a svjetla se priguše, više neće biti u pitanju samo zatvorene fabrike ili izgubljeni poslovi.

– Penzioneri koji se smrzavaju, gladna djeca, prazne police u supermarketima, nedopustiva povećanja troškova života, obezvijređene plate, štrajkovi i ulični protest ukazuju na krahove u stilu Šri Lanke. Pretjerivanje? Ne baš. Povratni udar koji podstiče krajnja desnica koja se divi Putinu već prikuplja snagu u Grčkoj i Italiji, Holandiji i Španiji – piše Tisdal.

“Nejasan plan pripravnosti za zimu”

Komentator “Gardijana” je ocjenio da je “u perspektivi, takođe, razbijanje solidarnosti Evropske unije kao dok se nacionalne vlade takmiče za oskudne resurse”. Tisdal je podsjetio da EU ove nedjelje treba da objavi, kako je to nazvao “planom pripravnosti za zimu”.

Konstatujući da postoji veliki rizik da Rusija ove godine zavrne gasnu slavinu Evropi, blok priprema plan za slučaj prekida isporuka ruskog energenta koji predviđa ograničenje maksimalne temperature grijanja zgrada i komercijalnih prostora na 19 stepeni.

FOTO: O. BUNIĆ/RINGIER
FOTO: O. BUNIĆ/RINGIER

Tisdal ukazuje da su odredbe tog plana “nejasne i neprimjenljive” i da je širi kontekst toga manjak dogovorene, implementovane energetske politike na nivou EU. On smatra da bi potpuno isključenje Rusije moglo dovesti zemlje u sukob jednu protiv druge, dodatno naduvati cene i podijeliti antirusku koaliciju. U takvom scenariju, Putin bi mogao da traži otklanjanje sankcija u zamjenu za obnavljanje snabdjevanja, kao što se već dogodilo u slučaju blokade izvoza žitarica iz crnomorskih luka.

Sankcije, ekonomska i druga nevojna pomoć koju preferira američki predsjednik Džo Bajden nikad neće potčiniti Putina, navodi Tisdal, dodajući da neki posmatrači sumnjaju da je “zastoj koji polako krvari Rusiju odgovara američkih ciljevima bez obzira na kolateralnu štetu”, dok “sankcije imaju povratno dejstvo ili se loše sprovode”.

“Alternativa vojni put”

– Ukrajina na stranu, bol nesrazmjerno osjećaju i manje bogate evropske i zemlje u razvoju. A kako nestabilnost raste, razlike između SAD i Evrope će podstaći pritisak na promjenu kursa – ističe Tisdal.

FOTO: TOMAS KALNINS/EPA
FOTO: TOMAS KALNINS/EPA

Očigledna ruta za bjekstvo, prema njemu, bila bi ustupanje Putinu zemlje za mirovni dogovor, “sklopljen preko mrtvih ukrajinskih tijela”. Ako bi se Rusija vratila normalnom poslovanju, to bi ublažilo evropske patnje, ali vjerovatno ne i ukrajinske. Takav dogovor bio bi katastrofalni presedan za budući mir i bezbjednost u svetu, piše Tisdal upirući na Tajvan ili Estoniju.

– Na sreću, postoji alternativa – korišćenje ogromne moći NATO da se odlučno preokrene vojni tok – ističe on.

– Direktna, ciljana, nasilna zapadna akcija za odbijanje odbojne ruske horde nije glas za Treći svetski rat, već jedini izvodljiv način da se ovaj eskalirajući horor brzo okonča uz obezbeđivanje da Putin i oni koji bi ga mogli oponašati ne profitiraju od nezakonitog pokolja – nastavlja on i dodaje

– NATO treba da dejstvuje sada da otjera Putinove nasilne trupe nazad u priznate granice Rusije. Nije samo Ukrajini potrebno spasavanje. Potrebno je i Evropi – zaključio je Tisdal, a prenosi Blic.rs.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu