Magazin

"Vrijeme je da zajedno preduzmemo korake prema edukaciji" Popularnost nargile postao ozbiljan zdravstveni problem

Trend konzumiranja nargile, poznate i kao šiša, postaje sve popularniji među mladima. Ova drevna tradicija, koja se smatra izvorno nastalom u Indiji, a kasnije prenijela u arapske zemlje i Tursku, danas je postala sastavni dio života mnogih mladih u Bosni i Hercegovini.

Nargila, šiša
FOTO: ANDRE PAIN/EPA

Međutim, upozorenja stručnjaka sve više privlače pažnju na opasnosti i štetnosti povezane s ovim duvanskim užitkom.

Prema istraživanju, gotovo polovina mladih između 13 i 15 godina već je probala nargilu, a na području Sarajeva zabilježen je porast broja nargila barova, što predstavlja veliki javnozdravstveni problem.

Prof dr Aida Ramić – Čatak, federalna koordinatorka za kontrolu duvana i pomoćnica direktora za stručne poslove u Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH, ističe zabrinjavajuće trendove vezane uz konzumiranje nargile među mladima.

– Pušači nargile duže su izloženi dimu i štetnim materijama u poređenju s pušačima cigareta – poručila je profesorka Ramić – Čatak

Laboratorijske analize dima iz nargila pokazale su prisutnost kancerogenih spojeva, formaldehida, benzena i drugih otrovnih tvari koje mogu ozbiljno ugroziti zdravlje. Oni koji konzumiraju nargilu, takođe unose znatno veće količine arsenika, olova i nikla, kao i više katrana i ugljenmonoksida, što povećava rizik od raznih oboljenja, uključujući karcinome pluća, usta, jednjaka, želuca i mokraćne bešike, te bolesti srca i krvnih sudova.

Osim dugoročnih posljedica, nargila može prenositi različite infekcije putem crijeva nargile kroz koje prolazi dim. S obzirom na teškoće u potpunom čišćenju crijeva, postoji rizik prijenosa zaraznih bolesti.

Naglašava se i ovisnost koja se razvija zbog prisutnosti nikotina. Postupno unošenje sve većih količina nikotina kako bi se postigao prvobitni učinak može dovesti do ovisnosti i potrebe za češćom upotrebom nargile.

Da bi se suzbio ovaj zabrinjavajući trend među mladima, važna je aktivna uloga roditelja u prevenciji pušenja. Roditelji bi trebali posvetiti pažnju vaspitanju svoje djece, pružiti im informacije o štetnostima konzumiranja nargile i potaknuti ih na donošenje ispravnih odluka u vezi sa svojim zdravljem.

– Kako bismo sačuvali zdravlje naše mlade generacije, nužno je osvijestiti opasnosti i štetnosti povezane s konzumacijom nargile. Vrijeme je da zajedno preduzmemo korake prema edukaciji, prevenciji i zaštiti zdravlja mladih ljudi u Sarajevu i cijeloj Bosni i Hercegovini – istakla je doktorka, prenosi Una.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu