Društvo

"VRTIĆ JE I MOJE PRAVO" Uspješno završen projekat namijenjen djeci iz porodica lošijeg materijalnog statusa

U Galeriji Centra za kulturu "Semberija" danas je održana završna konferencija projekta "Vrtić je i moje pravo", u okviru kojeg je u prethodna tri mjeseca za 70 djece iz porodica lošijeg materijalnog statusa obezbijeđen besplatan boravak u Dječijem vrtiću "Čika Jova Zmaj".

"VRTIĆ JE I MOJE PRAVO" Uspješno završen projekat namijenjen djeci iz porodica lošijeg materijalnog statusa
FOTO: SRNA

Gradonačelnik Bijeljine Ljubiša Petrović precizirao je da je riječ o dvadesetoro romske djece, zatim tridesetoro mališana iz socijalno ugroženih porodica i 20 sa liste čekanja za upis u vrtić.

Petrović je zahvalio svim učesnicima, te dodao da će se potruditi da se obezbijede izdvajanja iz budžeta na godišnjem nivou koja će omogućiti da ovaj projekat bude nastavljen.

Šef gradskog Odsjeka za lokalni ekonomski razvoj i evropske integracije Ankica Todorović rekla je da su stručnom dijelu projekta ključnu ulogu imali Udruženje “Porodični krug” i Udruženje građana za promociju obrazovanja Roma “Otaharin”.

– Grad Bijeljina želi da do 2030. godine ostvari obuhvat djece predškolskim obrazovanjem minimalno 50 odsto – napomenula je Todorovićeva.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Direktor Vrtića “Čika Jova Zmaj” Slaviša Vujanović naveo da je su kroz realizaciju ovog projekta obezbijeđena i sredstva za opremanje kuhinje u novom vrtiću u mjesnoj zajednici Ledinci, a dobili su i kvalitetan didaktički materijal.

– I dalje ćemo se truditi da za djecu čiji roditelji ne mogu da im priušte odlazak u vrtić obezbijedimo besplatan boravak – rekao je Vujanović.

Prema riječima pedagoga Danice Mojić iz Udruženja “Porodični krug”, program rada sa djecom bio je zasnovan na četiri činioca razvoja – fizički i motorni, socio-emocionalni, intelektualni, te razvoj govora, komunikacije i stvaralaštva.

Programski direktor Udruženja “Otaharin” Bojana Jovanović navela je da je ova vrsta uključivanja u društvenu zajednicu posebno važna za romsku djecu budući da se socijalizuju, dobijaju posebne vještine, uče jezik većine.

– Mi smo kroz ovaj projekat identifikovali 32 romske djece uzrasta od tri do šest godina, ali nisu svi uspjeli da učestvuju u projektu – rekla je Jovanovićeva.

Projekat “Vrtić je i moje pravo” podržan je sredstvima finansijskog mehanizma za podršku projektima integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Republici Srpskoj, uspostavljen kroz saradnju Ministarstva finansija, Ministarstva uprave i lokalne samouprave, Investiciono-razvojne banke, Vlade Švajcarske i Razvojnog programa UN u BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu