Magazin

Miris kafe snižava nivo stresa: Koju je bolje piti i je li jedna zdravija od druge

Kada je u pitanju ledena naspram tople kafe, razgovori se obično fokusiraju na lični ukus.

Miris kafe snižava nivo stresa: Koju je bolje piti i je li jedna zdravija od druge
FOTO: TAJNA KUHINJE/YOUTUBE/SCREENSHOT

Ali šta je sa zdravljem? Utiču li dvije verzije kafe različito na ljudsko tijelo i jesu li razlike dovoljno jake da opravdaju trajne promjene u konzumaciji kofeina?

Dr Majid Basit, kardiološkinja iz Memorial Herman u Šugar Lendu u Teksasu, je rekla da nema mnogo istraživanja o ovoj temi, ali je primijetila jednu razliku.

– Dokazano je da vruća kafa ima veće količine antioksidansa, što može ponuditi zdravstvene prednosti. Ali potrebno je još istraživanja – rekla je ona.

Istraživači sa Univerziteta Tomas Džeferson otkrili su da topla kafa ima više niova antioksidansa, koji mogu sprečiti ili usporiti oštećenje stanica.

Ali šta ako želite dobiti dodatnu količinu kofeina? Tada stvari postaju zeznute. Kofein je vrlo varijabilan u kuvanoj kavi i zavisi o nizu faktora, uključujući korištena zrna. Iako je studija Američkog hemijskog društva iz 2020. pokazala da metode kuvanja daju nešto više niova kofeina od metoda hladnog pripravljanja kave, te je važno napomenuti da razlike nisu bile dovoljno velike da prevladaju gore navedene varijable. Dakle, uopšteno ćete dobiti solidnu dozu kofeina bez obzira pijete li kafu toplu ili hladnu.

– Kofein ima i pozitivne i negativne učinke na tijelo – objasnila je Basit.

– Povećava budnost mozga i opšti nivo energije, ali će povećati kiselinu u želucu što dovodi do želučanih tegoba kod nekih ljudi – dodala je ona.

Kardiološkinja je spomenula pojačano mokrenje, krvni pritisak i otkucaje srca, zajedno sa smanjenjem sposobnosti tijela da apsorbira kalcijum, što može dovesti do manje gustoće kostiju.

Pročitajte još

Prosječna šolja vruće kafe ima nešto više antioksidansa i približno jednaku količinu kofeina kao i njezina hladnija verzija. Sve u svemu, studije nisu otkrile veće razlike u tome kako ljudsko tijelo reaguje na dva oblika kafe. Topla ili hladna, čini se da je kafa uopšteno dobra.

Prema studiji Univerziteta Kolorado iz 2017., sedmično ispijanje kafe može smanjiti šanse za dobijanje srčanog udara za čak 7 odsto. Niz od tri studije iz 2022. godine koje su predstavljene na 71. godišnjoj naučnoj sjednici Američkog koledža za kardiologiju dodatno podupiru da je kafa dobra za zdravlje srca.

Međutim, postoji jedna karakteristika tople šolje kafe koja je uveliko razlikuje od hladne kafe, a nema nikakve veze s konzumacijom: miris vruće kafe.

Prema studiji iz 2008. objavljenoj u Žurnal of Agrikultural end Fud Kemistri, postoji veza između arome graha i “potencijalnih antioksidansa ili aktivnosti otpuštanja stresa”.

Koristeći štakore u laboratorijskom eksperimentu, istraživači su otkrili da je jedan dašak vruće kafe dovoljan da smanji umor i nivo stresa.

– Budući da vruća kafa ima više pare, moguće je da se ovaj učinak može pojačati s vrućom kafom u odnosu na hladnu kafu – rekla je Basit.

Kardiološkinja, međutim, ističe da ne postoji konačno istraživanje o ovoj temi i da bi mnogi rezultati mogli biti povezani s placebo učinkom, prenosi N1.

Ispostavilo se, dakle, da je bitka između vruće i hladne kafe još uvijek vrijedna rasprave.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu