Biznis

ZA KILOGRAM TARTUFA I DO 500 EVRA Sve o "zabranjenom biznisu" zbog koga su život izgubila braća (VIDEO)

Rat za teritoriju na kojoj rastu tartufi u Srbiji traje godinama.

ZA KILOGRAM TARTUFA I DO 500 EVRA Sve o "zabranjenom biznisu" zbog koga su život izgubila braća (VIDEO)
FOTO: N. BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Nedavno je jedan završen tragedijom u kojoj su ubijena dva brata iz Futoga. Ove skupocjene gljive, zbog kojih je i došlo do kobnog sukoba, ove godine su u Srbiji prodavane i po 500 evra za kilogram, a njihova cijena može da ide i daleko više.

Raste samo na određenim područjima i to ispod zemlje, te su za njihovu potragu neophodne ili svinje koje prirodno privlači miris, ili psi posebno dresirani za to. Prema određenim procjenama, za štene koje se specijalno obučava za traženje ovih gljiva, potrebno je izdvojiti od 500 do 1.000 evra u zavisnosti od stepena obučenosti.

Još jedan razlog tako visoke cijene jeste aroma koja veoma brzo ispari, zbog čega je veoma bitno da što prije tartuf stigne od šume do potrošača. A, star tartuf nema ni cijenu niti kupca.

U Srbiji o ovim gljivama rijetko ko hoće da priča otvoreno. Dugo se, kako tvrde stručnjaci, nije znalo da u Srbiji postoje tartufi, jer su, u vrijeme nekadašnje Jugoslavije, Slavonija i Istra u tome bile dominantne. Tek kada je došlo do raspada SFRJ, italijanski trgovci su krenuli i u Srbiju da traže tartufe, piše Blic.

Pročitajte još

Prema ocjenama stručnjaka, cijena tartufa je relativan pojam i svake godine se mijenja. Dešava se da je jedna otkupna cijena u Srbiji, dok u inostranstvu dostigne višestruko višu vrijednost. Tako se vrijednost od prosječnih 100 evra za kilogram u Srbiji, u Italiji, recimo, može dobiti i 5.000 evra.

Cijena zavisi od veličine, vrste jer postoji crni i bijeli koji su skuplji, zatim od stepena oštećenosti i oblika. Na cijenu utiče i starost ove gljive, te je zreo tartuf veoma vrijedan, dok mlad praktično ne vrijedi ništa.

FOTO: STEPHANIE LECOCQ/EPA
FOTO: STEPHANIE LECOCQ/EPA

Novembar je inače prava sezona za tartufe. Tada ih u Srbiji ima najviše, a kvalitet gljive je najbolji. U Srbiji ih najviše ima u okolini Obedske bare i Deliblatske pješčare, ali i na Fruškoj gori, planinama Kosmaj, Rudnik, Oplenac i na Svrljiškim planinama. Ima ih i oko rijeka Jasenice, Karaš, Lug i Bosut.

U Istri i do 5.000 evra za kilogram

U svijetu postoje stotine vrsta tartufa od kojih je svega desetak jestivo. Uglavnom rastu u šumama širom Evrope, a u posljednje vrijeme pronalaze se u Oregonu i Australiji.

U regionu, jedna od najpoznatijih regija bogata tartufima jeste Istra. Oni pronalaze nevjerovatnih 7-9 tona tartufa godišnje, 30 odsto od toga čine češći, crni tartufi, dok 70 odsto čini sezonski beli tartuf koji se može naći samo u periodu od septembra do decembra i cijena na tržištu mu je puno viša, a dostiže i do nevjerovatnih 5.000 evra po kilogramu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu