Svijet

ZABRANJENA LJUBAV On je bio pripadnik nacističkih trupa, a ona Jevrejka i zaljubili su se u AUŠVICU

Godine 1933. nacistički režim je preuzeo kontrolu nad Njemačkom. Skoro odmah su počeli sa izradom Nirnberških zakona koji su zabranili veze između takozvanih “Arijevaca” i Jevreja. Međutim, takvih ljubavnih veza je bilo, pa čak i u logorima smrti kao što je Aušvic. Upravo zbog užasnih zločina koji su tamo počinjeni, to je bilo mjesto gdje bi ljudi učinili sve da prežive i spasu svoje porodice.

ZABRANJENA LJUBAV On je bio pripadnik nacističkih trupa, a ona Jevrejka i zaljubili su se u AUŠVICU
FOTO: RAS SRBIJA

Helena Citronova je bila jedan od zatvorenika u Aušvicu. Ona je spasla svoj i živote svojih porodica tako što je uzvratila na udvaranje jednom čuvaru, pripadniku brutalnih SS trupa, piše Blic.

Citronova je spavala sa Francom Vunšom i, kako je kasnije priznala, zaljubila se u njega. Međutim, njen prvobitni motiv je bio da spase sopstveni život.

Ona je bila Jevrejka koja je živjela u Slovačkoj. Nakon što je poslata u Aušvic, natjerana je da radi u velikom skladištu poznatom kao “Kanada” gdje su stvari, koje su pripadale nacističkim žrtvama, sortirane a zatim slate u Berlin kako bi se i njima finansirao rat.

Citronova je 1942. godine srela Vunša. Od nje je zatraženo da pjeva za njegov rođendan. Da to nije učinila, sigurno bi bila ubijena. Već je bila izabrana za gasnu komoru ranije tog dana.

Vunš joj je poslao poruku u kojoj joj je rekao da se zaljubio u nju. Ona ju je odmah uništila. Kako je rekla, mislila je da bi radije umrla nego imala išta sa nekim iz SS trupa.

Foto: Tanjug/AP
Foto: Tanjug/AP

Citronova isprva nije osjećala ništa osim mržnje prema njemu, ali se to kasnije promenilo, naročito kada su djeca njene sestre dovezena u Aušvic. Vunš je spasao njenu sestru od gasne komore, rekavši da i ona radi u skladištu i da mu je potrebna, a pokušao je da spase i njenu djecu. Ipak, u tome nije uspio.

Citronova i njena sestra su preživjele Holokaust i ona je kasnije svjedočila u njegovu korist kada mu je suđeno za ratne zločine.

Umrla je 2005. godine. U intervjuu prije njene smrti, ona je rekla da je ponekad zaboravljala da je ona Jevrejka i da on nije. Priznala je da ga je na kraju zavoljela, ali da je znala da ta veza nikada ne bi uspjela.

Kako je vrijeme prolazilo, u jednom trenutku sam ga zaista zavoljela. Rizikovao je život za mene više puta – rekla je ona.

U drugom intervjuu, ona je rekla da nije zaboravila ništa iz njihove veze. Kada je bila mlađa, nije razmišljala o tome, ali kako je ostarila, uspomene su joj se vratile. Svi su znali za njihovu vezu. Rekla je da je ta veza ostavila mrlju na njoj, ali da joj je ona i spasla život. Bilo je to nešto što se moglo desiti samo u to vrijeme i na tom mjestu.

Vunš, koji je rođen u Austriji, opisan je kao osoba kojoj je bilo prirodno da mrzi Jevreje. On je nakon rata proveo dvije godine raspitujući se za nju i tražeći je svuda.

Na njegovom suđenju 1972. godine u Beču, svedoci su govorili o njegovom nasilničkom ponašanju i tome kako je tukao i muškarce i žene.

Najmanje jednom je upravo on ispustio otrovne kuglice koje su ubile zatvorenike u gasnim komorama.

Vunš je tvrdio da se njegovo ponašanje promijenilo nakon što je upoznao Citronovu. Rekao je da je postao druga osoba zbog nje. Iako je sudija utvrdio da su dokazi pokazali da je Vunš bio umiješan u ratne zločine, sve optužbe odbačene su zbog zastarevanja ratnih zločina u Austriji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu