Biznis

"Zabrinutost je zajednička" Švedska najavila hitne mjere zbog moguće energetske krize

Švedska će pružiti hitnu likvidnu podršku proizvođačima električne energije pošto je njen premijer upozorio da bi odluka Rusije da zaustavi isporuke gasa Evropi mogla da dovede njen finansijski sistem pod ozbiljan pritisak.

"Zabrinutost je zajednička" Švedska najavila hitne mjere zbog moguće energetske krize
FOTO: DW NEWS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Magdalena Andersson rekla je da će vlada ponuditi stotine milijardi kruna za finansiranje proizvođačima električne energije, koji su vidjeli iznos kolaterala koji moraju da daju balonom za razmjenu kao odgovor na rastuće cijene gasa i struje i sve veću volatilnost, piše Financial Times.

Ministri energetike EU takođe će razmotriti preduzimanje koraka za ublažavanje nedostatka likvidnosti za energetske kompanije širom bloka na hitnom sastanku u petak, izjavila su dva zvaničnika obavještena o diskusijama.

Andersson je upozorio da bi, ako se ostavi nekontrolisano, rastuće potražnje za kolateralom za proizvođače električne energije mogle da prođu kroz glavno Nasdak kliring tržište u Stokholmu i, u najgorem slučaju, izazovu finansijsku krizu.

Pročitajte još

Njene primjedbe uslijedile su nakon što je Rusija u petak rekla da više neće snabdjevati gas gasovodom Sjeverni tok 1. Ta najava je uslijedila nakon što su energetska tržišta zatvorena za vikend.

– Jučerašnja najava ne samo da rizikuje da dovede do ’ratne zime’, već i ugrožava našu finansijsku stabilnost – rekla je Anderson, uz bok švedskog finansijskog regulatora, guvernera centralne banke i ministra finansija na hitnoj konferenciji za novinare u subotu.

Finska ministarka finansija Anika Sariko rekla je na Tviteru da će i njena zemlja djelovati. “Zabrinutost je zajednička. Slične pripreme su već u toku u Finskoj“, napisala je Sariko na Tviteru.

Dramatične akcije su naglasile ozbiljnost situacije sa kojom se Evropa suočava jer se bori da obezbjedi dovoljno energije uoči zime i pokušava da izbjegne širenje nevolja među proizvođačima električne energije.

Nakon što su prije osam dana porasle na najviši nivo u istoriji, cijene gasa i struje su se ove nedelje blago ohladile, pri čemu su referentni evropski ugovori za gas i njemački ugovori za električnu energiju pali za oko trećinu — iako su ostali oko 10 puta veći od istorijskih nivoa. Ali produženo gašenje Sjevernog toka 1 moglo bi povećati nestabilnost i povećati cijene kada se trgovina ponovo otvori u ponedeljak.

Zvaničnici u Briselu rade na nekoliko mogućih načina da pomognu energetskim kompanijama, uključujući hitnu podršku likvidnosti, rekli su dvojica zvaničnika. Pozivi za maržu postajali su “previše veliki” da bi ih proizvođači električne energije mogli platiti, rekao je jedan.

Ostale mjere bi mogle uključivati ograničenja cijena bilo struje ili gasa i načine za razdvajanje tržišta gasa i električne energije prije dugoročnih reformi.

– Rusi će se igrati sa nama, a mi nismo dobro opremljeni da se suočimo sa tim –  rekao je drugi zvaničnik.

– Ne plašimo se Putinovih odluka, tražimo od Putina da poštuje njihove ugovore, ali ako oni ne poštuju svoje ugovore, spremni smo da reagujemo – rekao je Paolo Đentiloni, evropski komesar za ekonomiju, novinarima u subotu u komentarima koje je preneo vesti.

Kreatori politike evrozone smatraju da odluke treba da se donose na nacionalnom nivou, kaže jedna osoba koja poznaje njihove diskusije.

Žan Fransoa Lambert, osnivač kompanije Lambert Commodities i bivši šef sektora za finansiranje trgovine robom u HSBC-u, rekao je da će druge zemlje verovatno intervenisati na njihovim energetskim tržištima.

– Kriza prelazi u sledeću fazu. Ako jedna od velikih energetskih kompanija propadne, postoji bojazan da bi moglo doći do domino efekta – rekao je on.

– Poziv na likvidnost je toliko ogroman da ćemo možda jednog dana imati problem koji bi mogao naštetiti celom tržištu. Iako je pretnja zaraze širem finansijskom sektoru bila ograničena, vlade su morale da deluju kako bi sprečile “zamrzavanje“ tržišta energije -dodao je on.

Andersson je rekla da će se podrška Švedske odnositi na sve nordijske i baltičke igrače i da će u ponedeljak trebati odobrenje odbora za finansije švedskog parlamenta, piše Blic.

– Moramo ovo da izolujemo na jednom tržištu kako ne bi zarazili finansijski sector –  – rekao je Stefan Ingves, guverner Riksbanke, centralne banke Švedske.

Švedske vlasti su saopštile da ne vide neposredan rizik za finansijsku stabilnost, ali su zabrinute da bi inače solventne kompanije mogle da se bore da pronađu dovoljno likvidnosti, što bi izazvalo potencijalne efekte talasanja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu