Magazin

Začin sa mnogo benefita za tijelo: Evo za šta sve možete koristiti cimet

Mnogi svjetski i domaći stručnjaci stalno ukazuju na važnost cimeta u našoj ishrani.

Začin sa mnogo benefita za tijelo: Evo za šta sve možete koristiti cimet
FOTO: KRUNA VD/YOUTUBE/SCREENSHOT

Vjerovatno ste već čuli da cimet posjeduje sljedeće “osobine”:

može pomoći u liječenju dijabetesa tipa 2

može smanjiti loš holesterol ima antifungalne, antibakterijske i čak antivirusne osobine

može pomoći u liječenju simptoma Alchajmerove i Parkinsonove bolesti

ima anti-karcinogene osobine

ima antiinflamatorna svojstva

pomaže u liječenju policističnih jajnika.

Međutim, da li ste se ikada zapitali kako je moguće da jedna namirnica ima tako veliku moć?

Mnoge fantastične osobine cimeta dolaze iz samo jedne supstance koja nosi naziv cinnamaldehid, koji je prirodno prisutan u cimetu. Cinnamaldehid je izvor mnogih antifungalnih i antibakterijskih svojstava koja čine cimet tako dobrim dodatkom vašoj ishrani. Međutim, to nije sve.

Visoka koncentracija antioksidanata kod cimeta može da pomogne pri zaštiti organizma od slobodnih radikala te smanjuje upale, rizik od raka i drugih bolesti. Kombinacija cinnamaldehida, antioksidanata i visokog sadržaja vlakana kod cimeta su neke od karakteristika koje mu daju nevjerovatne pozitivne efekte na ljudsko tijelo.

Kako uključiti cimet u vašu ishranu?

Čak i sa svim ovim dokazima koji ukazuju na čuda cimeta, ne preporučuje se prekomjerna konzumacija, jer se pokazalo da može biti toksičan kada se uzima u velikim dozama.

Pročitajte još

Međutim, predlaže se da cimet dodate u sve poslastice koje pravite, kao i čaj ili kafu, kompot, tijesta, ovsene kaše, itd. Učinite to ne samo zbog vašeg zdravlja, već zbog očaravajuće arome i ukusa.

Preporučena doza je do 6 grama dnevno u trajanju od 6 sedmica ili manje. Poslije ovog perioda preporučuje se pauza u trajanju od 7 dana. Razlog je taj što anti-bakterijska svojstva cimeta ne razlikuju dobre i loše bakterije u crijevima, što znači da ćete morati uključiti fermentisanu hranu kako biste dopunili stomak dobrim bakterijama.

Stručnjaci takođe upozoravaju da ne uključujete previše cimeta u vašu ishranu ako ste trudni, dojite ili imate težak menstrualni ciklus. Ako se neka od ovih stvari odnosi na vas, porazgovarajte sa ljekarom prije dodavanja cimeta u vašu ishranu.

Cimet se može kupiti u nekoliko oblika, uključujući mljeveni prah, štapiće cimeta, ulje cimetove kore ili čak kapsule. On se ne mora uvijek koristiti sam. Možete ga kombinovati sa đumbirom i kardamom, ako imate spor probavni sistem.

Čak ne morate ni jesti cimet da biste iskoristili njegove moći. Nabavite svijeće sa mirisom cimeta kako bi pojačali moždane funkcije ili napravite domaću pastu za zube sa cimetom, muškatnim oraščićem, sodom i cimetovim uljem. Takođe možete napraviti masku za lice sa cimetom i ovsenim pahuljicama, kako biste se lakše izborili sa aknama, prenosi ZdraviJa.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu