Osim što zagađeni vazduh negativno utiče na ljude, životinje i biljke, štetne čestice i djelovanja kroz lanac ishrane dodatno djeluju na zdravlje, navedeno je u saopštenju Vlade Federacije BiH.
Resorno ministarstvo identifikovalo je značaj ovih problema i inkorporiralo ih u svoje politike i strategije, dajući im posebnu težinu, te je protekle tri godine preduzelo niz aktivnosti na njihovom rješavanju.
U saopštenju je navedeno da treba pomenuti izradu novog Zakona o zaštiti vazduha u koji su ugrađene direktive EU, a koji će lakše rješavati probleme emisije gasova iz kućnih ložišta, korištenja neadekvatnih goriva, unaprijediti praćenje emisije zagađujućih materija nastalih, na primjer, skladištenjem goriva, te korištenjem rastvarača, boja i lakova.
Novina u novom zakonu je uvođenje tematike klimatskih promjena, s obzirom da se BiH, potpisivanjem Pariškog sporazuma, obavezala na spovođnje mjera definisanih s ciljem njihovog ublažavanja i prilagođavanja.
U okviru Strategije zaštite životne sredine biće urađena i Strategija zaštite vazduha.
U Pravilnik o monitoringu kvaliteta vazduha uvršten je takozvani Indeks kvaliteta vazduha koji su uradili Federalni hidrometerološki zavod i Federalni zavod za javno zdravstvo, koji će građanima omogućiti lakše razumijevanje i praćenje zagađenja vazduha.
Federalno Ministarstvo životne sredine i turizma je jedina institucija u BiH koja vodi bazu podataka Registar o postrojenjima i zagađivačima i konstantno se radi na njenoj nadogradnji, ističe se u saopštenju.
Zagađenost vazduha izaziva srčane bolesti koji uzrokuju preranu smrt u 80 odsto slučajeva, bolesti respiratornih organa, dijabetes, demenciju, neplodnost kod žena, lošu koncentraciju kako kod djece, tako i odraslih.
Loše zdravlje građana povećava troškove u svim sektorima, jer smanjuje produktivnost i efektivnost radnika, a zagađeni vazduh uzrokuje i štete u poljoprivredi, šumarstvu, pa čak dovodi do gubitka posebih vrsta u ekosistemu, ističe se u saopštenju.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu