Magazin

Zagonetna istorija Srba (9): Tajna porijekla

Na ovim prostorima sudarali su se i predstavnici evroazijske hiperborejske turanske magijske škole, sa magičarima Atlantide (egipatska, haldejska, grčka, rimska i jevrejska magija).

Konstantin i Simeon
FOTO: JOHN SKYLITZES/WIKIPEDIA

O turanskoj magiji i njenim oblicima piše Idris Šah u kapitalnoj studiji “Orijentalna magija”. On smatra da se turanska magija sa prostora Sibira prenosila na jugoistok, u Mogoliju i Kinu, na jugozapad u Tibet, Indiju, Iran, Tursku i Mađarsku, kao i na sjeverozapad u Rusiju, Skandinaviju, Britaniju, Grenland, Kanadu, sve do Aljaske.

Turanski magičari koji su dolazili iz Sibira ili sa Karpata sudarali su se na prostorima stare planine Ham ili Balkan, sa već postojećom “atlantskom” magijom. Prije dolaska Hiperborejaca balkanskim prostorima su vladali Atlanti. Drevni Srbi su još tada bili na toj teritoriji, smatraju noviji istoričari.

Tajna porijekla Srba je prava misterija slagalica za buduće naučnike i istraživače. Većina modernih srpskih istoriografa smatra da je istorija Srba namjerno izbrisana ili preoblikovana u djelima germanske ili provatikanske istoriografske literature. U studiji “Izmišljeno doseljavanje Srba” istoričari Jovan Deretić, Dragoljub P. Antić i Slobodan Jarčević tvrde da je doseljavanje Srba kao slovenskog plemena u 7. vijeku na Balkan izmišljotina romejskog cara Konstantina VII Porfirogenita, koji je tu tvrdnju iznio u svom djelu “De Administrando Imperio”, napisanom u X vijeku. Ovo djelo je kao knjiga izdato 1611. godine. i istoričari širom svijeta smatraju ga za nepobitni dokaz da su Sloveni u 7. vijeku nove ere naselili Balkansko poluostrvo.

Dragoljub Antić smatra da je Porfirogenetovo djelo falsifikovano i da sadrži namjerne lažne istorijske činjenice, koje je, moguće, “dopisao” prvi priređivač ovog djela Johanes Meursijus iz Lajpciga 1611. godine. Istoričari prihvataju Porfirogenetovo djelo kao “svjedočenje savremenika” iako je činjenica da je on živio 300 godina kasnije od momenta kada su Sloveni nagrnuli na Balkan.

Uticaj Porfirogenetovog djela na istoričare Srba od 1611. godine pa nadalje postao je predimenzioniran. Autori se s pravom pitaju kako je moguće da je djelo Dubrovčanina Mavra Orbinija “Kraljevstvo Slovena”, u kom je mnogo ozbiljnije opisana istorija Srba, a koja se pojavila 1601. godine, potpuno skrajnuto od potonjih istoričara. Orbini je kao monah benediktaskog reda imao pristup bogatoj biblioteci u Pesari, koja je kasnije pohranjena u Vatikanu. Više od 300 autora istoričara i putopisaca svjedočilo je o “najvjerovatnijoj” istoriji Srba koji su se na Balkanskom poluostrvu ili Hamu nalazili vijekovima prije doseljavanja Slovena.

Vatikan je Orbinijevu istoriju proglasio za nepouzdanu i neznalačku i stavio ga u indeks istorijskih falsifikata. No, ako lažu knjige, ne lažu svetilišta, drevni hramovi i mnogobrojne crkve kasnije izgrađena na kultnim mjestima.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi:

Zagonetna istorija Srba (1): Realnost i mitologija

Zagonetna istorija Srba (2): Epovi

Zagonetna istorija Srba (3): Teorije bez dokaza

Zagonetna istorija Srba (4): Arkona

Zagonetna istorija Srba (5): Bojka

Zagonetna istorija Srba (6): Nomadi

Zagonetna istorija Srba (7): Sloveni

Zagonetna istorija Srba (8): Atlantiđanska i hiperborejska tradicija

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu