Ali koji su zapravo najbolji čajevi za spavanje?
Nastavite da čitate kako biste saznali koje čajeve treba piti pred spavanje, kao i kako da ih pravilno pripremite za maksimalan ukus i dobrobiti – prema riječima stručnjaka.
Najbolji čajevi protiv nesanice
Kamilica: Jedan od najpopularnijih biljnih čajeva, kamilica se često nalazi u mješavinama za spavanje. Sadrži jedinjenje zvano apigenin koje podstiče san tako što opušta tijelo i smanjuje anksioznost, objašnjava Lori Rajt, doktor nauka, registrovana dijetetičarka i direktorka nutricionističkog programa na Univerzitetu Južne Floride za sajt Martha Stewart. Kamilica ima blago sladak ukus koji se često poredi sa jabukom.
Lavanda: Ako volite cvjetne ukuse, lavandin čaj će vam se dopasti. Prema Rajtovoj, lavanda ima sedativno dejstvo na nervni sistem, što može smanjiti nivo stresa i podstaći san.
Valerijana: Ovaj čaj ima drvenast, zemljani ukus koji se lijepo slaže sa medom. Valerijana sadrži jedinjenja koja usporavaju rad nervnog sistema i podstiču opuštanje, kaže Rajtova.
Čaj od pasiflore: Cvjeto-zemljani napitak koji podstiče proizvodnju hemikalija koje usporavaju moždanu aktivnost. To pomaže u smirivanju uma i pripremi za san, prema Rajtova.
Matičnjak: Blagog citrusnog ukusa, ovaj čaj je prijatan za konzumaciju uveče. Matičnjak povećava dostupnost supstanci koje usporavaju moždanu aktivnost, što smanjuje anksioznost i donosi osjećaj smirenosti, objašnjava Rajtova.
Kada tačno treba piti čajeve?
Ako želite da dodate biljne čajeve u svoju rutinu, Rajtova savjetuje da ih pijete 30 do 60 minuta prije spavanja. To će omogućiti da komponente čaja koje podstiču san počnu da djeluju. Takođe, daće vam dovoljno vremena da tečnost prođe kroz tijelo, čime ćete imati priliku da odete u WC prije nego što legnete i izbjegnete prekide sna.
Topli ili hladni čaj: Koji je bolji za san?
Tehnički, biljni čajevi koji podstiču san ne moraju biti topli da bi bili efikasni, kaže Rajtova. U stvari, “hladni čaj je jednako koristan”, dodaje Rajtova. ,,Međutim, topao čaj može biti umirujući i psihološki utješan, pomažući da se tijelo opusti u pripremi za san”, napominje ona, prenosi Najžena.
Takođe, topli čaj zahtijeva više vremena za konzumiranje nego hladni biljni čaj, napominje Dži Če, sertifikovani somelijer čaja i osnivač ,,Oh, How Civilized”. Sporo konzumiranje je smirujuće, što dodatno može podstaći san.
Treba li zaslađivati čajeve?
,- Ukoliko vam je cilj da se uspavate, najbolje je da izbjegavate zaslađivanje biljnih čajeva sa šećerom ili medom u velikim količinama – objašnjava Rajtova. Razlog? “Zaslađivači mogu izazvati skokove i padove nivoa šećera u krvi, što može ometati kvalitetan san”, kaže ona.
Međutim, ako vam ukus određenog čaja nije prijatan, dodavanje male količine zaslađivača može ga učiniti lakšim za konzumiranje. Pokušajte sa prirodnim zaslađivačem, poput meda, ili opcijom bez šećera, poput stevie, savetuje Rajtova.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu