Treba srušiti famu o komplikovanim procedurama. Najčešće je problem što zainteresovani kasne sa pripremom projekata, pa ne mogu ispoštovati rokove, poručli su učesnici skupa za promociju EU projekata, održanog nedavno u Mostaru.
Oni su predstavili programe EU “Evropa za građane”, “Kreativna Evropa” i “Horizon 2020”, preko kojih se na relativno jednostavan način može konkurisati za novac iz fondova u oblasti nauke, inovacija, medija, umjetnosti, sporta, zaštite prirode i građanskog aktivizma.
Goran Kučera iz Ministarstva pravde BiH je istakao da je “Evropa za građane” jedan od najlakših programa za apliciranje.
– Htjeli smo motivisati građane iz BiH da učestvuju u ovom projektu, koji je namijenjen prvenstveno neprofitnim organizacijama i lokalnim organima vlasti. Obrazac za aplikaciju je jako jednostavan, a osim projektne ideje morate da imate još samo partnerstvo s nekom od organizacija iz Evropske unije – rekao je Kučera i podsjetio da organizacije iz BiH imaju još tri roka prijavu na ovaj program, a sljedeći ističe 2. septembra.
Predstavnica “Kreativne Evrope” Aida Kalender, je podsjetila da je kroz ovaj program fond za period od 2014. do 2020. godine obezbijeđeno 1,36 milijardi evra, za koje mogu konkurisati i filmski i medijski radnici, pozorišta, muzeji, pa i mala preduzeća iz BiH.
Predstavnik programa “Horizon 2020” u BiH Dalibor Drljača podsjetio je da je to najveći program na svijetu koji finansira nauku, istraživanje i inovativnosti. Radi na principu da sve države daju novac u zajedničku kasu i onda se takmiče ko će više tog novca uzeti. BiH plaća učešće 205.000 evra godišnje, ali je vratila samo 50 odsto uloženog novca.
– Problem je u tome što trenutno imamo smo 15 odsto uspješnosti u okviru ovog programa – rekao je Drljača.
Ukupno budžet programa “Horizon 2020”, koji je namijenjen univerzitetima, istraživačkim centrima i malim i srednjim preduzećima, iznosi 80 milijardi evra.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu