Zdravlje

Zašto je emocionalna pismenost ključna za mentalno zdravlje djece?

Svake godine, od 3. do 9. februara, obilježava se Sedmica dječijeg mentalnog zdravlja, podsjećajući nas na važnost brige o emocionalnom blagostanju naših najmlađih.

doktor aleksandar pejić
FOTO: USTUPLJENA FOTOTOGRAFIJA

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), polovina mentalnih problema počinje prije 14. godine, a čak 70 odsto djece i adolescenata sa dijagnostikovanim problemima mentalnog zdravlja ne dobije odgovarajuću pomoć na vrijeme.

Jedan od ključnih faktora u prevenciji mentalnih poteškoća kod djece je razvoj emocionalne pismenosti. Djeca koja znaju prepoznati, razumjeti i izraziti svoje emocije imaju manji rizik od razvoja anksioznosti i depresije, lakše se nose sa stresom i ostvaruju kvalitetnije odnose sa vršnjacima i odraslima.

Šta je emocionalna pismenost? Emocionalna pismenost podrazumijeva sposobnost prepoznavanja, razumijevanja, izražavanja i regulacije vlastitih emocija, kao i razumijevanje emocija drugih. Djeca koja razviju ove vještine sposobnija su da se nose s frustracijama, grade pozitivne odnose i rješavaju konflikte na zdrav način.

Kako razvijati emocionalnu pismenost kod djece? Roditelji, nastavnici i šira zajednica imaju ključnu ulogu u razvijanju emocionalne pismenosti kod djece. Evo nekoliko praktičnih savjeta:

1. Učite djecu da prepoznaju emocije

– Koristite jednostavne izraze poput “Vidim da si tužan” ili “Izgledaš ljuto” kako biste im pomogli da identifikuju svoje emocije.

– Koristite slikovnice, crteže i priče koje ilustruju različite emocije.

2. Podstaknite otvoren razgovor o emocijama

– Stvorite sigurno okruženje u kojem djeca mogu slobodno izražavati kako se osjećaju.

– Postavljajte pitanja poput “Šta te danas učinilo sretnim?” ili “Kako si se osjećao/la u toj situaciji”.

3. Naučite ih strategijama regulacije emocija

– Duboko disanje, crtanje, igra ili fizička aktivnost mogu pomoći u smirivanju.

– Modelirajte kako se zdravo nositi s emocijama – ako ste frustrirani, pokažite kako se smirujeteumjesto da vičete ili se povlačite.

4. Podstičite empatiju i razumijevanje drugih

– Igrajte igre uloga u kojima djeca uče kako se drugi osjećaju u određenim situacijama. Učite ih da pitaju druge kako se osjećaju i da budu podrška vršnjacima.

Zašto je ovo važno? Djeca koja razviju emocionalnu pismenost:

– Lakše se nose sa stresom i frustracijama.

– Imaju bolju samokontrolu i rijeđe ulaze u konflikte.

– Razvijaju jače socijalne vještine i samopouzdanje.

– Smanjuju rizik od razvoja anksioznosti i depresije.

Razvoj emocionalne pismenosti kod djece nije luksuz, već neophodnost u savremenom svijetu. Kroz edukaciju, podršku i otvoren razgovor o emocijama, možemo osnažiti našu djecu da izrastu u emocionalno zdrave i otporne osobe. U Sedmici dječijeg mentalnog zdravlja, ali i tokom cijele godine, podsjetimo se koliko je važno da njegujemo emocionalnu inteligenciju kod djece – jer mentalno zdravlje počinje od malih nogu.

Srdačno, psihijatar Aleksandar Pejić

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu