Društvo

Završena restauracija: Novi sjaj ikona iz pravoslavne crkve u selu Mašići

Direktor Republičkog sekretarijata za vjere Dragan Davidović predao je sinoć parohu mašićkom Petru Jovanoviću ikone iz pravoslavne crkve u selu Mašići na kojima je završen restauratorski proces.

Završena restauracija: Novi sjaj ikona iz pravoslavne crkve u selu Mašići
FOTO: SRNA

Primopredaja ikona iz crkve u Mašićima upriličena je u Domu kulture “Srbija” u Novoj Topoli.

Inicijativu za restauraciju i konzervaciju 25 ikona sa ikonostasa crkve u Mašićima pokrenuo je Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa, a restauraciju je radila slikar konzervator Vanja Šotra Dursun.

Proh mašićki Petar Jovanović rekao je da ikone potiču iz 1905. godine kada je sagrađena i crkva Presvete Bogorodice u Mašićima, a rad su čuvene ikonopisačke škole iz tog vremena “Ivković” iz Novog Sada.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

– To je jedini ikonostas koji je sačuvan u toku Drugog svjetskog rata. Na ovim prostorima tokom Drugog svjetskog rata sve crkve su stradale, neke su srušene do temelja, a neke djelimično – rekao je Jovanović i dodao da je ovo jedini ikonostas koji je kompletan sačuvan, te da je to njegova najveća vrijednost.

Restaurator Vanja Šotra Dursun istakla je da je rad na ikonama bio zahtjevan i da je čitav proces trajao oko četiri mjeseca.

Koordinator projekta teolog Dario Drinić nije krio zadovoljstvo zbog činjenice da se dio lijevčanske sakralne baštine obnavlja i vraća u punom sjaju, tamo gdje i pripada.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

– Ovaj mašićki ikonostas za nas je od izuzetnog značaja, budući da je to jedini nespaljeni ikonostas u širem području Lijevča koji je preživio Drugi svjetski rat, jedino nešto što je preteklo čuvenu Kozaračku ofanzivu i uništavanja našeg kraja od 1941. do 1945. godine – istakao je Drinić.

Vrijednost projekta je 30.000 KM, a finansirao ga je Republički sekretarijat za vjere i Ministarstvo civilnih poslova u Savjetu ministara.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu