Svijet

ŽESTOKE TURBULENCIJE U NJEMAČKOJ Nema više državnih jesli, režu socijalnu pomoć, odluka će uzdrmati ljude

Njemačka vlada je prinuđena da krpi ogromnu budžetsku rupu od 17 milijardi evra, zbog čega je unijela veliki paket štednje, što je izazvalo ogromne proteste poljoprivrednika.

Njemačka protest poljoprivrednika
FOTO: RONALD WITTEK/EPA

Međutim, mjerama štednje pogođene su i druge društvene grupe, među njima su i primoci socijalne pomoći.

Njemačka reže dodatak za socijalnu pomoć

Nezaposleni građani u Njemačkoj primaju socijalnu pomoć u iznosu od prosječno 563 evra za samca. I pored stalnih upozorenja da su česte zloupotrebe ovog mehanizma, socijalna pomoć raste iz godine u godinu, a za 2024. predviđa se prosječan rast od čak 61 evro, piše bavarski javni servis BR.

Sadašnji propisi predviđaju da onaj ko više puta odbije da prihvati posao ponuđen na berzi može da ostane bez ove beneficije dva mjeseca, pri čemu država nezaposlenima plaća grijanje i kiriju, čak i kada je ukinuta.

Štrajkovi blokirali Njemačku
FOTO: CLEMENS BILAN/EPA

Ako poslije ta dva mjeseca država ponovo ponudi posao, a građanin ga odbije, naknada se može ponovo uskratiti na isti period, ali ne i trajno ukinuti.

I u takvoj situaciji građanin ima pravo na saslušanje pred Ministarstvom rada i ono može da uvaži njegovu ličnu situaciju i vrati mu odštetu, što se dešava u značajnom broju slučajeva.

Novi plan predviđa mogućnost trajnog ukidanja naknada, što bi trebalo da pogodi više grupa korisnika. Prema sadašnjim podacima, samo tri odsto od 5,5 miliona korisnika građanskih beneficija sankcionisano je djelimičnim uskraćivanjem pomoći, uglavnom zato što se nisu redovno javljali na berzi. Njih skoro četiri miliona može da se zaposli – oko milion i po korisnika građanskih beneficija su djeca.

Pročitajte još

Federalni ministar rada Hubertus Hajl (SPD) izračunao je da bi ukidanjem ove mjere država mogla da uštedi 170 miliona evra, što je samo jedan odsto ukupnog budžetskog jaza. U Ministarstvu rada kažu da će rezovi biti prvenstveno usmjereni na one koji direktno odbiju da rade tako što će im ukinuti beneficije. Kao dodatnu mjeru uštede, Ministarstvo rada planira da ukine dodatak od 75 evra koji dobijaju građani koji su pristali na stručno usavršavanje ili prekvalifikaciju – dakle ne samo nezaposleni. Na ovaj način planirano je da se uštedi još 100 miliona evra.

Kao i kod većine drugih, ni u njemačkoj „semaforskoj koaliciji” nema jedinstva na ovu temu. Zamenik lidera stranke Zelenih u Bundestagu Andreas Audreč podsjeća na presudu Saveznog ustavnog suda iz 2019. godine kojom je odbijen pokušaj ukidanja naknade za građane, pravdajući svoju odluku tvrdnjom „da minimalni nivo egzistencije u Nemačkoj mora biti zagarantovan u svakom trenutku“. Savezna vlada tvrdi da se to obezbjeđuje plaćanjem stanovanja i grijanja za one koji odbijaju da rade, ali će konačnu riječ o tome imati Bundestag, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu