Društvo

ZGRADE NIČU KAO PEČURKE Stanovi BEZ PAPIRA, a vlasnici u PROBLEMU

U Bijeljini su posljednjih godina stambene zgrade nicale kao pečurke poslije kiše, a stanovi prodavani već u izgradnji, nakon čega se pojavio problem s knjiženjem.

ZGRADE NIČU KAO PEČURKE Stanovi BEZ PAPIRA, a vlasnici u PROBLEMU
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Mnoge novoizgrađene višespratnice nemaju upotrebnu dozvolu, a neke ni građevinsku. Stanari godinama traže pravdu i pitaju kako neke građevinske firme mogu da grade i dalje se šire, nepoštojući zakon. Odgovor od građevinske inspekcije i Gradske uprave nismo dobili.

Petospratnica, čiji je investitor bio bijeljinski „Komunalac“, a izvođač radova „Mega stan“, na uglu Ulica Neznanih junaka i Dušana Baranjina, jedno je od brojnih nezakonito izgrađenih stambeno poslovnih zdanja u Bijeljini.

Useljena je 2001. godine, a kada su stanari pokušali da uknjiže kvadrate, u koje su uložili sve što su imali, rečeno im je da zgrada bukvalno ne postoji i da je prema zvaničnoj dokumentaciji na tom mjestu samo ledina. Već 16 godina bezuspješno pokušavaju da uknjiže stanove koji im pripadaju po ugovoru, ali njima ne mogu da raspolažu.

Svoje ogorčenje za Srpskainfo ne krije jedan od stanara Gojko Mičić.

– Ni dan danas ne mogu da uknjižim imovinu na sebe. Ovo je primjer sprege građevinske mafije i vlasti, jer kako drugačije tumačiti da ništa u ovoj oblasti nije regulisano i u skladu sa zakonom. Najgore je što sve puca preko leđa nas, kupaca – kaže Mičić.

Međutim, pored njega i drugi vlasnici, njih 72, strahuju da neće dočekati da imaju dokaz o vlasništvu stambenog prostora koji su plaćali 1.150 maraka po kvadratu.

U „Komunalcu”  bez komentara, a u Područnoj jedinici Republičke uprave za geodetske i imovinsko – pravne poslove u Bijeljini kažu da je zgrada ucrtana, ali pravni osnov vlasništva nije regulisan.

Pojašnjavaju da je postupak izlaganja u toku, a nezvanično saznaju da se radi na nekom novom ugovoru između preduzeća „Komunalac” i građevinskog preduzeća koje je objekat gradilo.

U Bijeljini je u proteklih pet godina uknjiženo oko 1.600 stanova. U katastru su imali veliki broj zahtjeva koje je bilo nemoguće ispuniti, jer objekti nisu imali upotrebnu dokumentaciju, odnosno upotrebnu dozvolu, koja je osnova za uknjižbu. U posljednje vrijeme povećan je broj zahtjeva za uknjižbu, pa proces traje duže od predviđenog zakonskog roka od 30 do 60 dana.

U Gradskoj upravi nismo mogli saznati koliko je neuknjiženih novoizgrađenih objekata, da li su izvođači radova kažnjavani i slično. Pretpostavlja se da polovina višespratnica nije upisana u zemljišne knjige, jer nije završen tehnički pregled objekta ili nema upotrebnu dozvolu, dok oko šest zgrada nema ni građevinsku dozvolu.

Advokat Savo Bojanović kaže da vlasnici mogu da tuže prodavca tih stanova, jer su prodali stan koji ima pravni nedostatak i nije upisan u zemljišnu knjigu.

– Nažalost, vrlo teško će od investitora dobiti novac nazad, zbog toga se na tužbu većina i ne odlučuje. Najveću odgovornost snosi lokalna zajednica. Zakon je jasno propisao da se objekat ne može staviti u upotrebu dok se ne završi upotrebna dozvola, a svjedoci smo da čim se završe građevinski radovi, objekti useljavaju. Građevinska inspekcija trebalo bi da vrši kontrolu, te da reaguje blagovremeno – kaže Bojanović.

Stanari da plate milion KM

Oni koji imaju neuknjižene stanove sada bi, prema važećim propisima, morali da se organizuju i da plate naknade, rentu, takse, troškove tehničkog pregleda objekta da bi dobili upotrebnu dozvolu što je uslov da se objekat etažira i uknjiži. U taj postupak se ne mogu upustiti, jer zavisno od lokacije sve to može da košta i do milion KM.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu