U nekoliko dana ljekari trebinjske hitne pomoći intervenisali su četiri puta zbog ujeda zmije. Zmije vrebaju u okolini grada, ali i u gradu, pa je jedan ujed bio i na omiljenom gradskom izletištu Studenac. Zmije su takođe viđene na Crkvini iznad Trebinja.
Među prvim slučajevima je troipogodišnji dječak koga je šarka ujela za ruku u mjestu Grab na Zubcima. Srećom, sve se završilo dobro, a dijete je otpušteno sa bolničkog liječenja.
Stariju ženu u rejonu Planih Dola na Trebinjskim brdima takođe je ujela šarka u koljeno u ostavi pored kuće. Brzom intervencijom mještana i ekipe hitne pomoći spasen je život ženi, koja je nakon ujeda, izlazeći iz kamiona u kola Hitne pomoći, nagazila i na poskoka. Nekoliko dana je bila smještena u intezivnoj njezi trebinjske bolnice.
U Hitnoj pomoći navode da su registrovana i dva ujeda zmija koje nisu bile otrovnice, na Tulima u rejonu Zubaca i na izletištu Studenac.
U ovoj službi kažu da u ljetnim mjesecima u prosjeku imaju od sedam do osam intervencija nakon ujeda zmije.
Seruma ima dovoljno. U svakom slučaju, građani se upozoravaju da budu oprezni ukoliko borave u prirodi ili rade na svojim imanjima. Pored zmija, ima dosta ujeda različitih insekata, ali i krpelja, a većih komplikacija nije bilo – kaže doktorka Milijana Zubac iz trebinjske Hitne pomoći.

Pošto je ovo period kada se kosi sijeno, ljekari upozoravju kosače da obuju zatvorenu gumenu obuću i koriste gumene rukavice kako bi izbjegli nemile događaje.
U slučaju da dođe do ujeda savjetuju da se otrov ne isisava zbog plombi na zubima, niti rasijeca mjesto ugriza, već da se podveže na oko dva centimetra iznad rane, a osoba se ne smije kretati kako bi bila manja cirkulacija krvi kroz tijelo.
Mišo Pamučina iz trebinjske „Ekologije i bezbednosti” kaže da je u posljednje vrijeme imao pet do šest poziva od ljudi koji su se susreli sa zmijama.
– Zima je bila blaga i zmija ove godine ima više. U sred zime, u februaru smo imali intervenciju u jednom šahtu pored mosta Ive Andrića u Trebinju, gdje su bile sklupčane – kaže Pamučina.
Trebinjski vatrogasci navode da posljednjih dana nisu imali poziva od građana koji su vidjeli zmije, a da su zadnji put intervenisalu upravo kod mosta Iva Andrića u centru grada, gdje su zmije bile omotane oko vodovodne cevi.
Zmija je gmizala Trebinjem i aprilu ove godine. Građani koji su je vidjeli na šetalištu uz obalu Trebišnjice kažu da je bila šarka, dok oni upućeniji smatraju da je riječ o vodenoj zmiji, jer šarka tu nema prirodno stanište. Prije 15-ak dana zmija je viđena i u šanku ljetne bašte ugostiteljskog objekta na Crkvini.
Ljekari upozoravaju građane da se, osim ujeda zmija i insekata, čuvaju i ekstremno visokih temperatura za početak ljeta i napominju da je u Trebinju u jednom danu bilo čak 8 smrtnih slučajeva, iako se svi ne mogu povezati s posljedicama vrućine.
Gacko
U gatačkom Domu zdravlja registrovan je jedan ujed zmije. U ovoj ustanovi kažu da imaju dovoljno seruma, ali da je povećan i broj pacijenata koje su ujele pčele, ose i stršljenovi.
Na području Hercegovine najčešče otrovne zmije su šarka i poskok.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu