Na našem tržištu posljednjih godina sve je bogatija ponuda ribe, pa ih ljekari i nutricionisti preporučuju za ishranu jer je bogata omega-tri masnim kiselinama, a neizostavna je i u vrijeme posta.
Ipak, nisu sve vrste ribe dobre za naše zdravlje i na to upozoravaju dijetetičarka Mišel Rutenštajn iz Njujorka i njena koleginica, registrovana dijetetičarka nutricionistkinja i vanredna profesorka na Univerzitetu Južne Floride Lora Rajt.
Posebno bi trudnice trebalo da povedu računa o izboru ribe. Određene vrste ne bi trebalo davati ni djeci.
– Tunjevina je bogat izvor vitamina B6 i B12, koji pomaže u održavanju imunološkog, hormonskog i nervnog zdravlja – precizirala je Rajtova.
Međutim, tunjevina nije sjajan izvor antiinflamatornih omega-3 masnih kiselina.
– Ona, takođe, sadrži i visok nivo žive, pa ako uživate u njoj, pokušajte da je ograničite na jedan ili dva puta nedjeljno -upozorila je Rajtova.
Zbog velikog prisustva žive, mala djeca i žene koje su trudne ili doje možda će morati potpuno da je izbjegavaju.
Ishrana bogata ovom ribom može da spreči 750.000 prevremenih smrti
– Žena koja ima oko 60 kilograma može da pojede dvije konzerve lake tunjevine ukupne težine 300 grama u nedjelji. Dijete od četiri ili 5 godina treba da jede samo oko 150 grama svijetle tunjevine nedjeljno. Pritom, trebalo bi da izbjegavaju konzervisanu tunjevinu u komadićima u potpunosti, a žene u reproduktivnom dobu ne bi trebalo da jedu više od 200 grama nedjeljno – istakla je Rajtova.
Konzumiranje sirovih ili nedovoljno kuvanih životinjskih proizvoda dovodi trudnice u opasnost da se zaraze listerijom, dodala je Rajtova.
Obje nutrcionistkinje su saglasne da bi na jelovniku trudnica i djece, ali i generalno svih ljudi, češće trebalo da budu losos, sardine i iverak.
– Losos je pravi izbor. Ima mnogo omega-3 masti koje pomažu kardiovaskularnom zdravlju i zdravlju mozga, takođe ima mnogo proteina -rekla je Rajtova. Ona dodaje.
Istraživanja pokazuju da omega-3 masti smanjuje ukupnu smrtnost od srčanih bolesti. Dalje, omega-3 utiču na smanjenje visokog krvnog pritiska i znatno smanjenje triglicerida. Pored kardiovaskularnih prednosti, omega-3 takođe imaju antiinflamatorna svojstva, što ih čini korisnim za one koji pate od artritisa, piše B92.
– Sardine su bogate eikozapentaenskom kiselinom (ЕPA) i dokozaheksaenskom kiselinom (DHA) – omega-3 masnim kiselinama, koje pružaju antiinflamatorne koristi za zdravlje srca – istakla je Rutenštajnova.
– Sardine takođe imaju jedinstven nutritivni profil jer su bogate kalcijumom, koji pomaže zdravlju kostiju i pravilnom radu srca – rekla je ona, a Rajtova je navela i da imaju visok sadržaj vitamina D.
– Uz to, sardine su jeftine, dovoljno je da kreker namažete senfom i preko stavite sardinu i imate ukusan i zdrav obrok. Možete i da ih prodinstate na ulju, s bijelim i crnim lukom, sa malo limunovog soka, soli i bibera i poslužite uz pirinač. To je takođe zdrav i uravnotežen obrok – objasnila je Rajtova.
Iverak je bogat selenom, kaže Rutenštajnova. Selen je antioksidans važan za srce koji smanjuje upale i oksidativni stres.
– Iverak je takođe dobar izvor vitamina B6, koji je koristan za zdravlje imuniteta, nerava i jetre – dodala je ona.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu