Ona omogućava gubitak težine, izgradnju mišića, ali kada gomilamo meso, jedemo proteinske pločice i pijemo proteinske šejkove važno je znati i da proteini koji stanjuju struk prave problem za bubrege vitalne organe za filtriranje i čišćenje krvi.
Doktor Kamiar Kalantar-Zadeh, nefrolog i vodeći istraživač JASN studije kaže za magazin Helti:
– Unos visokog proteina preopterećuje funkcionalne jedinice bubrega koje filtriraju i čiste krv.
Ona navodi i da je važno da smanjite unos proteina kako biste smanjili opterećenje na bubrege.
– Kada jedemo više proteina, bubrezi moraju ukloniti više toksičnih otpadnih proizvoda, što dovodi do njihovog preopterećenja. U suprotnom, ovi otpadni proizvodi se akumuliraju u krvi, što dovodi do hronične bolesti bubrega.
Drugim riječima, dijetetičar Britani Lubek objašnjava:
– Protein je prilično složena supstanca za koju je potrebno više vremena da se razgradi vašem digestivnom sistemu i duže da se filtriraju bubrezi. Višak proteina šteti bubrezima, ali je važna i vrsta proteina koju jedete. Izvori životinjskih proteina sadrže veće količine purina — hemijskih jedinjenja koje telo razlaže da bi se formirala mokraćna kiselina. Ako imate previše otpadnih proizvoda u krvi, to znači da će bubrezi morati da rade prekovremeno kako bi ih izbacili iz vašeg sistema. Praktikujete dobru ishranu.
Šta znači visok nivo proteina u bubrezima?
Ironija je da dok jedete više proteina zbog zdravstvenih koristi, prekomjerne količine se akumuliraju u vašoj krvi i na kraju u bubrezima.
Previše proteina u vašim bubrezima može uzrokovati stanje koje se zove proteinurija, što može biti znak oštećenih bubrega. Normalno je da imate malu količinu proteina u urinu, ali previše može biti znak ozbiljnijeg stanja. Na primjer, studija JASN je pokazala da „višak proteina u vašim bubrezima tokom vremena može dovesti do kamena u bubregu i visokog krvnog pritiska“.
Da li je oštećenje bubrega od previše proteina reverzibilno?
Ako počnete da paničite razmišljajući o ukusnoj hrani bogatoj proteinima u kojoj ste uživali, evo dobrih vesti: možete preokrenuti oštećenje bubrega koje nije napredovalo u CKD.
Ako ljekar primjeti oštećenje bubrega prije nego što napreduje predaleko, možda će vam biti moguće da štetu spriječite prilično lako. Za neke ljude, sve što je potrebno su pravilna ishrana, hidratacija i zdrave životne navike.
Dakle, koliko proteina vam treba? Količina zavisi od različitih faktora, kao što su starost, težina, pol i nivo aktivnosti. Međutim, JASN studija napominje da je standardni preporučeni dnevni unos (RDA) za proteine 0,8 grama po kilogramu telesne težine dnevno. Iako je ukupni unos proteina glavni prioritet za zdravlje bubrega, preporuka je i povećanje udjela biljnih proteina u proteinima životinjskog porijekla. Prema savjetu ljekara, pola do dvije trećine proteina treba da bude iz biljnih izvora kako biste spriječili ili usporili napredovanje bolesti bubrega, piše Politika.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu