Dr Đuzepe Aragona tvrdi da se tokom dana na tijelu i kosi nakupljaju alergeni iz vazduha, prljavština, znoj i razne iritacije, posebno tokom proljećnih i ljetnjih mjeseci, kada je koncentracija polena u vazduhu veća i kada se više znojimo. Ako se uveče ne istuširamo, sve te nečistoće prenose se u posteljinu.
– To ne samo da doprinosi prljavim čaršavima i mogućim noćnim alergijama, već može izazvati i iritacije kože, svrab, suvoću, pa čak i akne zbog masnoća i prljavštine koje ostaju na jastučnicama i posteljini – rekao je za Glamour UK.
Sa njim se slaže i dr Džejson Sing, koji je na TikToku objasnio kako večernje tuširanje može poboljšati kvalitet sna, očistiti kožu od zagađenja i pomoći u njenoj hidrataciji. Naime, topli tuš podstiče lučenje melatonina, hormona koji tijelu šalje signal da je vrijeme za spavanje.
– Tokom večeri, tijelo se prirodno počinje hladiti, što je dio pripreme za san. Topli tuš, a zatim sušenje peškirom, oponašaju taj proces i olakšavaju uspavljivanje – objašnjava dr Sing.
Njegove tvrdnje potvrđuje i meta-analiza iz 2019. godine koja je obuhvatila 17 studija. Pokazala je da večernje tuširanje u toploj vodi (između 40 i 42,5°C) značajno poboljšava kvalitet sna.
Večernje tuširanje posebno koristi osobama sa osjetljivom ili suvom kožom, aknama ili ekcemom. Tada je, kaže dr Sing, koža sklonija regeneraciji i bolje zadržava vlagu, što znači da tuširanjem u to doba dana možete podstaći prirodni oporavak kože.
Naravno, jutarnje tuširanje nije beskorisno, naročito ako želite da se osvježite poslije znojenja ili poboljšate jutarnju higijenu. Ipak, kada je riječ o njezi kože i kvalitetu sna, večernji tuš ipak ima prednost.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu