Priprema čaja od kičice
Da biste napravili ovaj ljekoviti napitak, stavite prstohvat ili ravnu kašičicu suve kičice u 150 ml hladne vode. Zatim kuvajte jedan minut. Nakon toga, ostavite da se čaj ohladi oko 10 minuta, a zatim ga konzumirajte mlakog, jer je tada najefikasniji.
Dragocjena biljka blagog izgleda
Kičica je biljka poznata po svojoj intenzivnoj gorčini, koja imaju izuzetno povoljno dejstvo na organizam. Bogata je gorkim glikozidima, flavonoidima, amarogentinom i gentiopikrozidom, koji stimulišu lučenje želudačne kiseline i probavnih enzima. Ova svojstva podstiču cijeli probavni sistem, omogućavajući optimalno varenje i apsorpciju hranljivih materija, piše Kurir.
Pored toga, čaj od kičice poboljšava lučenje pljuvačke i enzima potrebnih za varenje. Ljudi koji redovno konzumiraju ovaj napitak često imaju rumeniji ten, što se povezuje sa poboljšanom cirkulacijom i energetskim protokom kroz svih sedam čakri. Kičica je poznata i po svom blagotvornom uticaju na nervni sistem i stimulisanju apetita.
Biljka sa mnoštvom imena
Kičica je nadaleko poznata i pod različitim nazivima, zavisno od kraja u kojem se koristi. Neki od popularnih naziva su: gorka kitica, gorko zelje, grozničavka, drago cveće, zlatna žuć, kinin, sunčani cvet, crveni kantarion i mnogi drugi.
Važne napomene
Iako se smatra bezbjednom za većinu ljudi, osobe koje pate od čira na želucu ili gastritisa treba da budu oprezne, jer intenzivna gorčina kičice može dodatno iritirati sluzokožu želuca. Takođe, trudnice, dojilje i djeca treba da se konsultuju sa ljekarom pre konzumacije. Umjerenost je ključna, jer prekomerno korišćenje može izazvati mučninu ili blage stomačne tegobe.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu