Zbog visokog i uravnoteženog sadržaja kalijuma i kalcijuma, podstiče zdravlje kardiovaskularnih oboljenja.
Prisustvo selena u peršunu čini ga biljkom koja se uspješno bori protiv upala. U medicinske svrhe koristi se stabljika sa listovima, korijen i sjeme.
Takođe, ova biljka je izuzetna za regulisanje metabolizma, izbacivanje viška tečnosti iz tijela i detoksikaciju. U staroj Grčkoj i Rimu peršun se dugo gajio kao ukrasna biljka, često su kuće bile ukrašene zelenilom, lišće je korišćeno za pletenje vijenaca, koji su krunisali pobjednike igara. Sam Herkul se u svečanim trenucima kitio peršunom.
Peršun je simbolizovao slavu i radost. U srednjem vijeku, plemenite dame su dopunjavale svoju luksuznu odjeću sa vezama od peršuna i korijandera. Sjeme peršuna se koristi u biljnom čaju za gubitak težine. Iznenađujuće koristan sok od peršuna, pomiješan sa sokovima od mrkve i celera, koristi se za prevenciju očnih oboljenja.
Peršun reguliše i nivo šećera u krvi, te se preporučuje osobama koje imaju insulinsku rezistenciju ili dijabetes. Sok od peršuna jača desni.
Ako žvaćete mješavinu sjemena peršuna sa cvjetovima lavande, uzetih u jednakim razmjerama, možete eliminisati loš zadah. Zahvaljujući litijumu koji se nalazi u peršunu, ova zelena biljka djeluje smirujuće i na nervni sistem. Vjeruje se da tečnost dobijena od peršuna ima blago stimulativno dejstvo i da je korisna i za muškarce i za žene.
Pored toga, sjeme peršuna se preporučuje za upotrebu kod upale prostate i neredovnog menstrualnog ciklusa, prenosi Glas Srpske.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu