Društvo

ALARMANTNI PODACI U prošloj godini u FBiH registrovana 124 oboljela djeteta od različitih vrsta raka

U Federaciji BiH (FBiH) su u 2021. godini registrovana ukupno 124 djeteta oboljela od različitih vrsta raka, sa stopom obolijevanja 29/100.000 djece u dobi do 19 godina, pokazuju podaci Zavoda za javno zdravstvo FBiH.

ALARMANTNI PODACI U prošloj godini u FBiH registrovana 124 oboljela djeteta od različitih vrsta raka
FOTO: BBC SCOTLAND/YOUTUBE/SCREENSHOT

U FBiH je u istoj godini registrovano osmoro djece umrle od raka, od kojih je četvoro imalo između 10 i 14 godina, saopšteno je iz federalnog Zavoda za javno zdravstvo povodom obilježavanja 15. februara Međunarodnog dana djece oboljele od raka.

Najučestalije obolijevanje je od malignih neoplazmi limfoidnog tkiva, hematopoetičnih organa i srodnih tkiva (C81-C96) sa učešćem 51,1 odsto.

Prema dostupim podacima Globalne zdravstvene procjene Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) iz 2019. godine, svake godine kod gotovo 400.000 djece u dobi do 19 godina razviće se rak.

Broj godišnjih smrti od raka kod djece nije se značajno povećavao od 2000. godine, te prema zadnjih dostupnim podacima iz 2019. godine SZO procjenjuje da on iznosi 100.000.

Najučestalije vrste raka kod djece u svijetu su akutna limfoblastična leukemija (rak krvi), Burkitov limfom (brzorastući rak limfnih žlijezda), Hočkinov limfom (rak limfnih žlijezda), Retinoblastom (rak oka u djetinjstvu), Vilmsov tumor (rak bubrega u djetinjstvu), gliom (rak mozga) i ove vrste zajedno predstavljaju 50 do 60 odsto svih vrsta raka kod djece.

Pročitajte još

Razlika u preživljavanju od različitih vrsta raka kod djece između zemalja sa visokim prihodima i sa srednjim i niskim prihodima jedna je od najdubljih zdravstvenih nejednakosti u poređenju sa ostalim zaraznim i nezaraznim bolestima.

Najčešći razlog lošijeg preživljavanja u zemljama sa srednjim i niskim prihodima je što se rak ne dijagnostifikuje zbog nemogućnosti prepoznavanja njegovih znakova, nemogućnosti pristupa zdravstvenoj zaštiti ili nedostataka dijagnostičkih kapaciteta.

Razlog je i što se kasni u dijagnozi ili liječenju, što rezultuje uznapredovalom bolešću, te zbog nepostojanja referalnih puteva i/ili nedostataka kapaciteta za liječenje, kao i odustajanje od liječenja zbog visokih troškova, neadekvatnog pristupa uslugama ili pogrešnih stavova njegovatelja.

Svjetski dan djece oboljele od raka obilježava se 15. februara svake godine, s ciljem informisanja javnosti o simptomima, načinu liječenja, ishodu i posljedicama koje nose zahtjevne terapije.  

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu