Društvo

Obavljena analiza prisustva govora mržnje na portalima "Ključno je podizanje svijesti javnosti o njegovoj opasnosti i štetnosti"

Govor mržnje još je prisutan u medijskoj sferi u BiH, ali je redukovan, pokazala je analiza Savjeta za štampu i onlajn medije u BiH.

Obavljena analiza prisustva govora mržnje na portalima  "Ključno je podizanje svijesti javnosti o njegovoj opasnosti i štetnosti"
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Analiza je sprovedena uz podršku Misije OEBS-a od 1. septembra do 16. oktobra u okviru kampanje “STOP! Govor mržnje”. Praćeni su i analizirani komentari korisnika 12 internet portala u BiH, saopšteno je iz Misije OEBS-a u BiH.

Analitičar i autor analize Vuk Vučetić rekao je da rezultati pokazuju da su tokom predizbornog, ali i postizbornog perioda, u komentarima na onlajn portalima dominirale uvrede, vulgarnosti, prepucavanja, a da je zabilježeno relativno malo radikalnih poziva na ubistvo i ekstremnih oblika govora mržnje.

– Ovakvi rezultati, između ostalog, mogu da sugerišu da redakcije medija ulažu dodatne napore da bi se smanjio broj negativnih komentara – ocijenio je Vučetić.

Pročitajte još

Šef Misije OEBS-a u BiH Brajan Ageler izrazio je zadovoljstvo što se smanjuje trend korištenja uvredljivog, ponižavajućeg načina izražavanja ili retorike podjela tokom izbornih kampanja.

– Ovi rezultati ističu uspjeh dosadašnjih napora, te ohrabruju sve nas da pojačamo napore usmjerene ka suzbijanju govora mržnje na internetu. Da bi se postigao dodatni uspjeh – ključno je podizanje svijesti javnosti o opasnosti i štetnosti govora mržnje – zaključio je Ageler.

Savjet za štampu i onlajn medije u BiH sarađuje sa urednicima koji teže ka tome da očiste svoj medijski prostor od štetnog govora i diskriminatorne retorike.

Izvršni direktor u Savjetu Dženana Burek ističe da govor mržnje, diskriminatorni i huškački govor ne predstavljaju slobodu govora, već njenu zloupotrebu, koja podliježe krivičnoj odgovornosti.

Ona je podsjetila da je u januaru ove godine Savjet za štampu i onlajn medije u BiH usvojilo je Kodeks za medije, u kojem se propisuje dužnost urednika da uklanja komentare koji predstavljaju govor mržnje.

– U ekstremnim slučajevima urednici su dužni sarađivati s policijom i tužilaštvima na otkrivanju identiteta lica koji zloupotrebljavaju slobodu govora – napomenula je Burekova.

Iz Misije OEBS-a u BiH navode da će, zajedno sa partnerima širom BiH, nastaviti da rade na suzbijanju govora mržnje na internetu, ne samo tokom izbornih ciklusa, nego i mimo njih.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu