Hronika

Članovima porodice prijeti kazna do 5 godina zatvora: Novi detalji sudbini žene koju su šlogiranu držali mjesecima u hladnoj ostavi

Žena od 59 godina iz sela nadomak Majdanpeka, koja je zbog potpunog zanemarivanja porodice počela živa da truli i da joj iz rane na tijelu izlaze crvi, smještena je u bolnicu u Majdanpeku, gdje se oporavlja i pod stalnim je nadzorom ljekara.

Članovima porodice prijeti kazna do 5 godina zatvora: Novi detalji sudbini žene koju su šlogiranu držali mjesecima u hladnoj ostavi
FOTO: FOTO: B. JANAČKOVIĆ/RINGIER

Članovi porodice koji su je doveli do tog stanja će možda krivično odgovarati, a ako se to desi prijeti im kazna zatvora do pet godina.

“Dovedena je u katastrofalnom stanju”

Ljekari se raspituju ko je odgovorna osoba za nju, jer je tamo dovedena u polusvjesnom stanju i bez ličnih dokumenata. Od petka su pokušavali da stupe u kontakt s njenim nevjenčanim suprugom, jer je potrebno da se u bolnicu donesu pelene, talk, vlažne maramice i flaširana voda za pacijentkinju.

– Potrebne su joj pelene, manji broj jer je izuzetno mršava, kao i flaširana voda. Stalno traži vodu jer je jako žedna. Njeno stanje nije dobro, ali ide nabolje. Sada je bolje od onog u kom je bila po prijemu. Dovedena je u katastrofalnom stanju, puna crvljivih i zagnojenih rana. Onaj ko ju je njegovao nije pazio i doveo ju je u stanje opšte zapuštenosti – kaže izvor Kurira koji je upoznat sa svim detaljima.

Pročitajte još

Advokatica Tamara Radojčić, saradnik advokatske kancelarije “Simović” iz Novog Sada, za Kurir kaže da se može reći da je ovdje riječ o krivičnom djelu zlostavljanje i zanemarivanje u porodici.

– Ovdje ima posla za policiju. Centar za socijalni rad i ljekari iz bolnice dužni su da obavijeste policiju ukoliko se sumnja na zanemarivanje pacijentkinje. Policija onda treba da pokrene predistražni postupak i sasluša odgovornu osobu. Ako je to vanbračni suprug, onda odgovornost svakako leži na njemu. Nadležni organi bi morali da reaguju u ovom slučaju – rekla je sagovornica i dodala da odgovorni u ovom slučaju treba da se gone po službenoj dužnosti.

Za zanemarivanje predviđene kazne

– Za osnovni lakši oblik zanemarivanja kao oblika nasilja je zaprijećena kazna od tri mjeseca do tri godine. Ukoliko je nastupila teža posljedica za zdravlje člana porodice, zaprijećena kazna je od godinu do pet godina zatvora, a ukoliko nastupi smrt člana porodice, onda je to teži oblik i zaprijećena je kazna od godinu dana do osam godina. Pored ovog krivičnog djela možda ima i elementa za krivično djelo nasilja u porodici, ako ju je pored svega toga i zlostavljao.

Iz MUP Srbije kažu da ovaj slučaj nije u njihovoj nadležnosti i da se potrebno obratiti Centru za socijalni rad, od koji nije bilo zvaničnih odgovora.

Kako je za Kurir ispričao sagovornik, od januara, kada se ova žena šlogirala, nevjenčani suprug držao ju je u hladnoj ostavi. Niko je nije kupao, bila je ulijepljena i po ranama su joj šetali crvi, a sve je smrdjelo. Žena je inače poslije šloga ostala nepokretna, a infarkt mozga je, prema nalazu ljekara, učinio da otežano govori i ostale su joj mentalne smetnje.

Primalac je socijalne pomoći jer je bila nezaposlena. U kući nevjenčanog supruga prijavljena je kao podstanar, što je, navodno, bio njihov dogovor da bi ona ostvarila pravo na socijalnu pomoć, a u tom domu žive i djeca iz njegovog prethodnog braka.

Muž zvao”da kaže da nisu u braku”

– Mi nismo u braku, vezi, ni vanbračnoj zajednici. Ona je kod mene živjela kao podstanar. Otkad se šlogirala, zvao sam Centar za socijalni rad, 20 puta su me odbili, molio sam da je stave u neki dom. Vodio sam je po ljekarima, nije tačno da nisam. Niko nije htio da pomogne – rekao je čovjek koji se javio nakon objavljivanja informacije o nesrećnoj ženi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu