Magazin

Banjalučki kreativci unikatima se bore protiv velikih brendova: Ljubav prema umjetnosti utkana u svaki komad nakita (FOTO)

Visoki troškovi zakupa prostora i promocije autorskih proizvoda, kao i nagla ekspanzija poznatih brendova naveli su grupu kreativaca da napravi mjesto gdje će ljubitelji unikatnog rada moći da izlažu svoje rukotvorine.

Banjalučki kreativci unikatima se bore protiv  velikih brendova: Ljubav  prema umjetnosti utkana u svaki komad nakita (FOTO)
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

PopArt Market (PAM) je mjesto, tačnije dizajn buvljak na kojem domaći kreativci, dizajneri, umjetnici i ostali i ljubitelji autorskog rada izlažu svoje rukotvorine, kreativne i inovativne proizvode, poput različitih modnih proizvoda , kućne dekoracije, prirodne kozmetike, igračaka, umjetničkih radova i još mnoštvo kreativnih proizvoda.

Rekla je ovo za Srpskainfo jedna od članova PopArt market tima Nina Dakić i dodala da je ovaj kreativni buvljak nastao kao posljedica realnosti u kojoj se globalni brendovi sve više šire, a mjesta za male inovativne brendove je sve manje.

– Nije lako kreativnu strast pretvoriti u održiv i stabilan poslovni poduhvat. Zbog toga mi postojimo. Nastojimo prepoznati potrebu kreatora da stvore svoj brend, svoju priču, pružajući im priliku da izađu na tržište, te da pokažu šta njihove vrijedne ruke znaju napraviti – ispričala je Dakićeva za Srpskainfo.

Materijal

Ovaj buvljak postoji još od 2012, a izložbe na kojima kreativci mogu zainteresovanim izložiti svoje rukotvorine organizuju na svaka dva mjeseca.

 – Ne možemo reći da je PAM striktno namijenjen isključivo za mlađe generacije; raspon godina je zaista veliki. Svi zainteresovani koji žele da prezentuju svoje proizvode su dobrodošli, od izlagača pa sve do posjetilaca, koji nas već godinama prate, ali i oni koji nas tek upoznaju – naglasila je ona.

FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

PopArt Market je namijenjen svim ljubiteljima umjetnosti, istančanog ukusa i svima koji prepoznaju ljubav, posvećenost, talenat i veoma težak rad koji stoji iza svakog unikatnog komada.

– Najviše je zastupljen nakit, koji naši izlagači prave od raznih materijala. Najčešće su to fimo masa, smola, drvo, porculan, žica, a posljednjih godina je prirodna kozmetika doživjela svojevrsni bum – kaže ona.

Prema njenim riječima, u  Banjaluci postoji nekoliko brendova koji se bave isključivo ovim, a pokazalo se da postoji veliko interesovanje građana za prirodnom kozmetikom.

Motiv karanfila

Dodala je da su razni krafteri veoma često viđen gost na njihovim izložbama, a da najslabije interesovanje publike vlada za predmete ukrašene dekupaž tehnikom kao što su kutije, ramovi i slični proizvodi. Naglasila je da većina izlagača proizvode izlaže na marketu, ali da se njihovi radovi mogu pronaći i na društvenim mrežama, a neki od njih su dio stalne postavke u Galeriji PLUS.

Nina, koja u svojoj “Jellyfish” manufakturi kreira ogrlice, minđuše, broševe od fimo mase i porculana, te grafike i crteže, kaže da je je motiv karanfila u njoj probudio ideju da počne da izrađuje nakit.

– Prepoznatljiva sam po ogrlici sa motivom karanfila, kao i po broševima s likom Fride Kalo. Karanfil je ujedno i jedan od meni najdražih komada koje sam napravila za ovih desetak godina, a nastao je sasvim slučajno. Prvi karanfil sam izradila za sebe, a kada ga je ugledala drugarica i njoj se dopao, pomalo stidljivo je krenuo u svijet – ispričala je Nina za Srpskainfo.

Objašnjava da za izradu nakita ne koristi kalupe već samo dva alata za obradu.

Pročitajte još

– Čitav proces se sastoji od toga da jednostavno sjednem za sto i pustim da mi neki broš ili ogrlica krenu teći iz misli, kroz prste, te se lagano počnu manifestovati na materijalu – rekla je Nina.

Mašta

Naglasila je da ne koristi skice, te da od materijala uzima ono što joj tog trenutka probudi maštu.

– Skice koristim jedino za narudžbe, kada su u pitanju specifični komadi, jer je tada potrebno i više vremena i veća pažnja pri izradi nakita, jer vam neko vjeruje u potpunosti da ćete ispuniti njegovu želju – rekla je ona.

Pojasnila je da lokalni umjetnici, dizajneri kreativci, mogućnost prezentovanja i izlaganja, osim PopArt Marketa, koji se redovno održava u Banjaluci već skoro deset godina, imaju malo prostora gdje se mogu predstaviti publici.

– Galerija PLUS je još jedno mjesto gdje izlažem, mimo PAM-a. Kultura nam je odavno na zavidno niskim granama, a napredak ka boljem, iako evidentan, još uvjek je veoma spor. Naravno, određen broj ljudi koji zaista cijene i znaju da vrednuju sav trud, ljubav i posvećenost koji su utkani u ono što stvaram je svake godine malko veći i to me zaista raduje – istakla je Nina.

Dodala je da  iza njenih radova stoje godine školovanja u likovnoj/umjetničkoj branši, te istraživanja i pomnog promišljanja o svakom napravljenom komadu nakita, svakoj boji, svakoj kombinaciji tekstura, boja, motiva.

– Rad i sam proces stvaranja je izuzetno plodonosan i oslobađajući i ima meditativno i donekle terapijsko dejstvo, bar u mom slučaju – rekla je Nina kroz osmijeh.

Pregršt ideja

Iz kreativnog kutka pod nazivom “Filippa nakit” Jelena Glišić kaže da se ideja oko dizajniranja nakita stvorila prije tri  godine i da od tada konstantno razvija svoju kreativnost kroz nove modele.

– Mašta se probudila, kreativnost je proradila, pregršt ideja, a vjetar u leđa sam dobila od poznanice, jednog velikog kreativca. Otišla sam u šop u kojem prodaju materijal koji mi je potreban, kupila svoj prvi materijal za nakit i tako je sve počelo – rekla je za Srpskainfo ova kreativka.

Dodala je da su joj omiljeni detalji kod nakita oni od kristalne smole, zatim nakit od žice i polimerne gline, a da ti komadi nakita najviše privlači pažnju mlađe populacije.

– Za izradu nakita od kristalne smole koristim set u kojem se nalaze kristalna smola i učvršćivač, mjerice za precizno odmjeravanje, štapići za miješanje i zaštitne rukavice. Smjesa se može sipati u već gotove silikonske kalupe ili posudice iz kojih se stvrdnuta smola kasnije može izvaditi – pojasnila je ona.

Escajg za djecu

Prema njenim riječima, od detalja koristi suho presovano cvijeće, tamjan, sjemenke i slično, ali i prima narudžbe svojih mušterija, koji imaju neobičan i istančan ukus.

– Neobičnost jantara, inače mog omiljenog kamena, bila je početna inspiracija za sve. Kako, na koji način stvoriti nešto slično, i tako se stvorila epoksidna smola, glavni krivac za unikatnost i jedinstvenost svakog komada nakita – naglasila je ona.

Dodala je se, pored izrade nakita, bavi i izradom dječijeg escajga.

– Ova ideja je došla zahvaljujući mojim klincima,. Počela sam da izrađujem dječiji escajg od polimerne gline sa dječijim motivima i veselim bojama – navodi ona.

Naglasila je da nastoji biti otvorena za nove ideje, nove načine izrade nakita i materijal za rad.

– Kupci su zadovoljni mojim radom, često mi se javljaju nakon kupovine kako bi izrazili svoje zadovoljstvo, a ono što je najbitnije vraćaju se po još, što me čini srećnom. To je ono što me inspiriše da svakim danom budem još bolja i bolja – zaključila je ona.

“Reci ‘ne’ kiču i podrži lokalne umjetnike”

Poslednji ovogodišnji “Pop art market” održan je sredinom decembra, gdje je 25 kreativaca mnogobrojnoj publici u Domu omladine predstavilo plodove svoga rada.

– Naša odabrana ekipa predstavila je prisutnima svoje pažljivo izrađene i ručno napravljene proizvode. Posjetioci su mogli da se lično upoznaju sa umjetnicima i kreativcima, te raznim tehnikama izrade nakita, ručno uvezanim sveskama, cijanotipijom, prirodnom kozmetikom, krojačkim proizvodima, knjigama, te brojnim drugim sitnicama. Reci “ne” kiču i podrži lokalne umjetnike, dizajnere i kreativce. Za predstojeće praznike odaberi poklone koji su ručno rađeni, kvalitetni i upoznaj ljude koji ih proizvode – poručila je Nina Dakić iz PAM tima.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu