Biznis

BANKROTI SE SAMO NIŽU Na krizu nije imuna ni 2. najjača ekonomija na svijetu

Stečajevi u Njemačkoj skoro da su postali normalna pojava. Čini se da svakog dana čujemo da je bar još jedna firma bankrotira ili ušla u stečaj.

radnik u metalskoj industriji
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Svjetska kriza masovno pogađa sve kompanije, nezaposlenost raste, a broj zatvorenih firmi iz dana u dan je veći. Koliko je trenutna kriza ozbiljna najbolje govori i to da ni druga najjača ekonomija na svijetu ne može da je izbjegne.

Za samo 12 dana oktobra u Njemačkoj je banktoriralo šest firmi, što znači da je u prosjeku svaki drug dan zatvarana po jedna. Stručnjaci smatraju da je ovo posljedica visoke inflacije kao i pada kupovne moći građana. Sve industrije su na udaru, od automobilske, prehrambene, modne…

Dragoljub Rajić, direktor Mreže za poslovnu podršku kaže za Blic Biznis da njemačka privreda trpi trenutno posljedice inflacije i da je u ovakvim situacijama normalno da dođe do zatvaranja.

– Njemačka privreda trpi posljedice inflacije. Određene firme imale su već probleme tokom korone koji su se sada samo nastavili. U Njemačkoj je prisutna velika konkurentnost tako da one manje firme brže stradaju – kaže Rajić.

– Kompanije su dosta ugrožene jer dolazi do pada kupovne moći građana, što je opet posljedica inflacije odnosno rasta cijena. Treba sačekati period kada će se inflacija stabilizovati, tek tada će se steći bolji uslovi za rad i tada se može očekivati da ne dolazi do ovako čestih stečajeva. Pod ovakvim uslovima, sasvim je normalno da dolazi do zatvaranja – zaključio je Rajić.

Proizvođač automobila gasi fabriku

Francuski proizvođač dijelova za automobile “Valeo” želi da zatvori dio fabrike u njemačkom gradu Bad Nojštajtu u julu sljedeće godine. Sindikat metalskih radnika Njemačke navodi da će bez posla ostati oko 300 radnika u proizvodnji dok će oko 200 radnih mjesta u istraživanju i razvoju kompanija sačuvati. Valeo je o stečaju već obavijestio svojih 500 zaposlenih.

– Ova vijest je šok za sve nas – saopšteno je iz radničkog vijeća.

Pročitajte još

Iz sindikata navode da je zatvaranje pogona ozbiljan udarac za industriju u Bavarskoj.

– Kompanija želi da premjesti proizvodnju elektromotora u budućnosti na jeftiniju lokaciju – rečeno je iz sindikata.

Lokalni mediji, pozivajući se na izvore iz kompanije, prenose da će se u budućnosti proizvodnja odvijati u fabrici u Poljskoj.

Prehrambena kompanija ide u stečaj

Renomirani proizvođač dječje hrane “Infud” je još jedna njemačka prehrambena kompanija koja je podnijela zahtev za stečaj. Kako bi se izbjeglo više praznih polica u supermarketima, kompanija očajnički traži pomoć investitora.

Naime, “Infud” je pokrenuo stečaj i od tada se kompanija bori za opstanak. Kao proizvođač privatne robne marke za maloprodajnog trgovačkog diva Edeku, između ostalih, stečaj bi takođe mogao da utiče na mnoge potrošače.

– Od oktobra traje stečajni postupak. Potrebna je hitna finansijska injekcija kako bi se osigurala budućnost kompanije. Međutim, prema riječima Džohena Vagnera iz advokatske kompanije Vagner-Lehner, već su vođeni razgovori s mogućim investitorima – pišu lokalni mediji.

Vesti o nelikvidnosti nisu novost za njemačko tržište. Velika imena poput Pik end Klopenburg, Geri Veber, Gorc i Ahlers AG proglasila su bankrot, piše Blic Biznis.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu