Politika

"Bijeli hljeb" UKUSAN KAO KOLAČ: Nedopustivo da politika bude izvor visokih prihoda

Godinama unazad samo se pojedini političari, i to na dobrovoljnoj bazi, odriču "bijelog hljeba". Inicijative za to su na nivou entiteta postojale, ali nikad nisu zaživjele.

"Bijeli hljeb" UKUSAN KAO KOLAČ: Nedopustivo da politika bude izvor visokih prihoda
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Drugačija slika je na državnom nivou, gdje je 2016. godine Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio izmjene Zakona o naknadama i platama u institucijama BiH kojim je predviđeno ukidanje “bijelog hljeba” plate do godinu dana od isticanja mandata funkcionera.

U Srpskoj su postojale inicijative za ukidanje ovakve vrste naknade, koje su dolazile uglavnom iz opozicionog bloka, ali se sve završavalo samo na diskusijama.

Pored pojedinih narodnih poslanika, i potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Milan Petković (US) je početkom prošle godine uputio u parlamentarnu proceduru izmjene i dopune dva zakona koji se tiču ukidanja “bijelog hljeba”.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
Milan Petković

– Nakon isteka proteklog mandata “bijeli hljeb” je iskoristilo 37 bivših funkcionera, što je koštalo budžet oko 100.000 KM mjesečno. Smatramo da je došlo vrijeme da se ta privilegija ukine – kazao je Petković.

Pročitajte još

Narodni poslanik Davor Šešić (SDS) za Srpskainfo kaže da je takva inicijativa populistička, ako pogledamo troškove kabineta skupštinskog potpredsjednika.

– Uglavnom je kod takvog zahtjeva riječ o populizmu, ako uzmemo u obzir da kabinet potpredsjednika skupštine troši više nego što iznosi naknada koju dobijaju poslanici nakon završenih mandata – objašnjava Šešić.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ipak, smatra to ne opravdava visoka uživanja pojedinih funkcionera, koji šest mjeseci nakon završenog mandata nastavljaju da primaju novčanu naknadu zvanu “bijeli hljeb”.

Pročitajte još

– Možda je to nazvano malo rogobatno “bijeli hljeb”; smatram da bi se to možda moglo regulisati na drugačiji način, u vidu neke otpremnine ili prosječne plate – rekao je Šešić.

Postojali su i slični zahtjevi, a koji se odnose na novčana primanja političara. Generalni sekretar PDP Milko Grmuša podnio je prošle godine inicijativu da se plata narodnih poslanika sa 2.500 KM smanji na visinu prosječne plate u RS, dok traje pandemija.

– Nemoralno je i bezobrazno u vrijeme ekonomsko-socijalne krize da su finansijski jedino neoštećeni političari i oni koje bira i plaća narod – kazao je tada Grmuša.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Zahtjev nije prošao.

Da li će isto biti i s inicijativom koju je zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta Federacije BiH Aljoša Čampara uputio u parlamentarnu proceduru ​sa zahtjevom za ukidanje “bijelog hljeba”? Zahtjev je pokrenut nakon vijesti da će bivši načelnici sarajevskih opština, Nedžad Ajnadžić (Centar) i Novo Sarajevo (Nedžad Koldžo), primati platu i godinu dana nakon isteka mandata.

Uprkos brojnim zahtjevima i osudama javnosti, činjenica je da pojedini političari nisu spremni da se odreknu naknada koje im sljeduju.

Igor Radojičić

Bivši gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić (SNSD) jedan je od političara koji su po isteku mandata odustali od “bijelog hljeba”.

– Iako predajom dužnosti gradonačelnika zaključujem radnu knjižicu u Gradskoj upravi i vjerovatno direktno idem među nezaposlene, smatram da u ovako teškoj godini za mnoge građane to pravo ne treba da koristim – rekao je Radojičić nakon što je završio svoj mandat na mjestu gradonačelnika Banjaluke.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu