Politika

„Bilo bi bolje da visoki predstavnik ne treba da nameće rješenja“ Šef Misije OEBS savjetuje političare šta da rade kako bi smanjili intervenciju stranaca

Šef Misije OEBS u BiH Brajan Ageler izjavio je Srni da se svi mogu saglasiti da bi bilo bolje da visoki predstavnik ne treba da nameće rješenja u BiH.

BRAJAN AGEKLER ŠEF MISIJE OSCE U BIH
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Da budem jasan svi se možemo saglasiti da bi bilo bolje da visoki predstavnik ne treba da nameće rješenja. Jasna alternativa je da izabrani političari rade svoj posao – istakao je Ageler na konstataciju Srne da u BiH još djeluje Kancelarija visokog predstavnika (OHR), a trenutno i Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje jer nije potvrđen u Savjetu bezbjednosti UN i koji, umjesto legitimno izabranih zvaničnka, nameće zakone koji izazivaju sporenja u BiH.

Ako političari žele smanjiti intervencionizam međunarodne zajednice, naveo je Ageler, “moraju se ponašati odgovorno i obezbijediti održiva rješenja zasnovana na konsenzusu s ciljem poboljšanja života svih u BiH”.

Pročitajte još

Na pitanje da li Kancelarija OHR treba da se zatvori, Šmit da napusti BiH i, ukoliko i dalje bude nametao zakone, kuda to može odvesti BiH, Ageler je odgovorio da je “trenutna realnost u kojoj određeni procesi i pitanja zahtijevaju intervenciju OHR jasan pokazatelj da političari u BiH nisu ispunili svoje obaveze da rade u najboljem interesu građana i sprovedu neophodne reforme kako bi zemlju pokrenuli naprijed”.

Komentarišući činjenicu da su prava Srba u Federaciji BiH totalno poništena, da su brojni primjeri nepoštovanja osnovnih ljudskih prava od Mostara, gdje je protjerana ćirilica, Livanjskog kantona, gdje su srpske porodice bez struje, vode, puta, Tuzlanskog kantona, gdje se bilježe brojna ubistva povratnika, pa do Kantona Sarajevo, koji je gotovo bez Srba i ništa se ne čini da se podstakne njihov povratak, a nikada nije vraćena zgrada Bogoslovije Srpske pravoslavne crkve u centru grada, Ageler je naglasio da svi, bilo gdje da su u BiH, “moraju uživati bezbjednost”.

-Moraju imati jednake prilike i biti u mogućnosti da uživaju sva prava i slobode propisane međunarodnim standardima, te sadržane u Ustavu BiH. Ako se svako ne osjeća bezbjednim, prihvaćenim i dijelom zajednice u kojoj živi, svi ostali napori su uzaludni – naveo je Ageler.

FOTO: CERCLE JEFFERSON - IVLP ALUMNI/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: CERCLE JEFFERSON - IVLP ALUMNI/YOUTUBE/SCREENSHOT

On je poručio da se ovo odnosi na svaku etničku, socio-ekonomsku ili vjersku grupu, svaki pol i svakog pojedinca, bez obzira na njihovo porijeklo.

Vraćanje imovine

Što se tiče vraćanja imovine vjerskim zajednicama, Ageler je rekao da Misija OEBS-a prati ovo pitanje, ali “po svom mandatu ne može intervenisati u pojedinačnim slučajevima”.

On je dodao da u Misiji prepoznaju potrebu za sistemskim pristupom restituciji, te podržavaju i pozdravljaju rješenja koja doprinose stvaranju atmosfere nediskriminacije i vladavine prava.

Ageler je naveo da pozitivni pomaci u BiH uključuju napore da se napreduje sa usvajanjem određenih ključnih zakona, kao i dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU. -Posebno bismo željeli istaći napredak na lokalnom nivou, gdje lideri i građani sarađuju preko etničkih i entitetskih linija za zajedničku dobrobit svojih zajednica. Primjeri pozitivnih praksi na lokacijama kao što su Bosanski Petrovac i regija Majevica naglašavaju lokalnu posvećenost unapređenju zajedničkih interesa na istinski transformišući način – rekao je Ageler.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu