Banjaluka

BIOMASA, GORIVO BUDUĆNOSTI Banjaluka dobila finansijsku sigurnost i čistiji vazduh

Biomasa, kao gorivo budućnosti, sve više se koristi u Republici Srpskoj, što sa sobom nosi mnoge pogodnosti, kako za građane, tako za RS u cjelini, smatraju stručnjaci.

BIOMASA, GORIVO BUDUĆNOSTI Banjaluka dobila finansijsku sigurnost i čistiji vazduh
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Prema podacima kojima struka raspolaže, godišnja potreba za biomasom u RS je oko 230.000 tona, ali je u porastu zahvaljujući proizvođačima koji u svojim postrojenjima koriste ovaj energent.

Eksperti kažu da korištenje biomase sa sobom nosi brojne benefite – ekonomske, ekološke i socijalne.

– Značaj biomase u posljednje vrijeme je sve veći, a tu se, prije svega, misli na biomasu kao obnovljivi izvor energije. Ekološki benefiti se ogledaju u smanjivanju količine gasova koji izazivaju negativne efekte staklene bašte, što govori da korištenje biomase igra veliku ulogu u borbi protiv klimatskih promjena. Tu su i ekonomski efekti koji se ogledaju u jeftinijem korištenju domaćeg bioenergenta u odnosu na nabavku fosilnih goriva iz inostranstva. Podjedanko važan benefit je socijalni, a odnosi se na zapošljavanje nove radne snage zbog povećanja privredne aktivnosti postojećih i otvaranja novih firmi – kazao je redovni profesor na Katedri za gajenje šuma Šumarskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, Zoran Govedar, te dodao da korištenje ovog potencijala mora biti racionalno i u skladu s pozitivnom praksom šumarske struke.

U preduzeću „Eko toplane“ iz Banjaluke biomasu kao izvor toplotne energije koriste četiri sezone grijanja, te ističu da je taj korak doveo do niza pogodnosti.

– Ekonomski benefiti se ogledaju u tome što je proizvodnja toplotne energije značajno jeftinija u odnosu na proizvodnju na mazut i druge vrste energenta. Biomasa je domaći resurs, čime se obezbjeđuje energetska nezavisnost, samoodrživost i finansijska sigurnost, s obzirom na to da je energent uvijek dostupan u RS, čime ujedno i novac ostaje u lokalnim okvirima. Velika prednost u odnosu na mazut ogleda se u tome što se kroz korištenje drvne biomase kao domaćeg resursa neutrališu negativni efekti čestih promjena cijena na svjetskom tržištu, jer je, za razliku od mazuta, cijena biomase prilično stabilna u dužem vremenskom periodu – kažu u ovom preduzeću  i dodaju da se korištenjem biomase za potrebe sistema daljinskog grijanja u Banjaluci tržište biomase značajno dinamizirano, te da se iz godine u godinu pojavljuje sve više dobavljača, ali i kupaca drvne sječke.

Ističu da je korištenje biomase kao izvora energije, pored ekonomskih, dovelo i do ekoloških pogodnosti.

– Biomasa je ekološki prihvatljiv obnovljivi izvor energije, jer ne doprinosi višku emisije ugljen dioksida. Količina ovoga gasa, koja se emituje sagorijevanjem biomase, jednaka je količini koju biljka koristi tokom procesa fotosinteze, tako da je emitovanje CO2, u ovom slučaju, neutralno. Takođe, sagorijevanje biomase ima veoma niske emisije sumprodioksida u poređenju sa sagorijevanjem fosilnih goriva. Prelaskom na biomasu, odnosno drvnu sječku, koncentracija karbon monoksida (CO) u Banjaluci je smanjena dva do tri puta, dok je koncentracija sumpor dioksida (SO2) manja za više od četiri puta u odnosu na period kada je osnovni energent bio mazut i kada je grad grijala stara toplana –  kažu u ovom preduzeću.

Šume nisu ugrožene

Iz „Šuma Republike Srpske“ su ranije kazali da se površine pod šumom permanentno obnavljaju, odnosno da, prema višegodišnjim podacima, ove površine nemaju trend smanjenja.

– Osim osnovnih aktivnosti na održanju postojećeg šumskog fonda, ovo javno preduzeće izvršava i godišnje obaveze na podizanju novih šumskih zasada, što doprinosi povećanju površine pod šumom. Na primjer, u toku 2020. godine pošumljeno je 475,54 ha i posađeno oko 1.380.000 komada sadnica različitih vrsta šumskog drveća – kazali su iz ovog preduzeća.

A.E.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu