Cvijetovi se razvijaju neujednačeno tako da vrijeme cvatnje traje i do 30-tak dana. Poljoprivrednici zato koriste tu prirodnu simbiozu pčela i heljde dvojako: dovoze košnice pčela u cvatuću heljdu, pa istodobno dobivaju izvrstan med i povećavaju prinos ove žitarice maksimalnom oplodnjom, koja može biti i do 50 odsto veća od one bez pomoći pčela.
Đoko Zečević, poznati pčelar i diplomirani ekonomista, opisuje prizor koji svakodnevno susreće na 1400 metara nadmorske visine gdje gaji pčele, pravi med i unaprjeđuje pčelarsku opremu. Potiče iz pčelarske porodice, a kroz bogato tridesetogodišnje iskustvo stekao je dragocjena znanja. O blagodetima meda od heljde pričao je za magazin Magično bilje.
– Nektar sakupljen sa cvijetova heljde i prerađen u med ima visoku cijenu na tržištu, ali i veliku potražnju. Tamne je boje, jakog i otužnog mirisa i vrlo specifičnog ukusa – pomalo neprijatnog, pa ga je lako prepoznati. Ovaj med je vrlo bogat mineralnim materijama, a posebno gvožđem. Veoma je koristan kod bolesti krvnih sudova, visokog krvnog pritiska, anemije, avitaminoze, različitih krvarenja i mnogih drugih oboljenja– pojasnio je ovaj iskusni pčelar.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu