Politika

„Broj sajber napada povećan za 1.300 puta sedmično“ Revizori upozoravaju da institucije BiH nisu zaštićene od hakera

Institucije BiH nisu bile efikasne u preduzimanju aktivnosti s ciljem osiguranja osnovnih pretpostavki za sajber bezbjednost, što može dovesti do krađe podataka i finansijskih sredstava neophodnih za funkcionisanje države.

Zajedničke institucije
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Navodi se ovo u revizorskom izvještaju Kancelarije za reviziju institucija BiH koja je provela reviziju učinka „Aktivnosti institucija BiH na osiguranju osnovnih pretpostavki za sajber bezbjednost“.

Revizija učinka je provedena s ciljem da se utvrdi da li su institucije BiH efikasne u preduzimanju aktivnosti s ciljem osiguranja osnovnih pretpostavki za sajber bezbjednost.

Opasnost od krađe podataka

U izvještaju revizora navodi se da institucijama BiH nedostaje strateški i zakonski okvir sajber bezbjednosti, a nije uspostavljen ni tim za kompjuterske incidente za institucije BiH.

– Samo 14 od 68 institucija BiH je donijelo akte upravljanja informacionom bezbjednošću u skladu sa „politikom upravljanja informacionom bezbjednošću“. Posljedice nedostatka osnovnih pretpostavki za sajber bezbjednost ugrožavaju poslovanje javne uprave i mogu dovesti do krađe podataka i finansijskih sredstava neophodnih za funkcionisanje države i svakodnevnog života građana – ističe se u izvještaju.

Revizori upozoravaju da su aktivnosti na donošenju strateškog i zakonskog okvira sajber bezbjednosti pokrenute još 2017. godine, a pet godina nakon toga aktivnosti još nisu okončane. Drugim riječima, strateški i zakonski okvir sajber bezbjednosti još uvijek nije donesen.

– Ni nakon pet godina od zaduženja Savjeta ministara odgovorne institucije BiH nisu izradile strateški i zakonski okvir sajber bezbjednosti i izvjesno je da dinamika aktivnosti odgovornih institucija BiH neće osigurati završetak ovih aktivnosti u trenutno definisanom roku – ističu revizori.

Onemogućen pristup službenim stranicama

Dodaju da Bosna i Hercegovina značajno zaostaje za ostalim zemljama Evrope u digitalnoj transformaciji društva, pa tako i u sajber bezbjednosti. U izvještaju se ističe da u BiH ne postoje službeni podaci o broju i vrsti sajber napada.

Pročitajte još

Neslužbeni podaci, kako se navodi u izvještaju, govore da se broj sajber napada u BiH povećao za 1.300 puta na sedmičnoj osnovi!

– Od 68 institucija BiH, 24 institucije su imale zabilježene sajber napade – tvrde revizori.

Koliko je ovaj problem aktuelan, kako se dodaje, govori u prilog činjenica da su u toku pripreme ovog izvještaja zabilježeni sajber napadi na institucije BiH. Posljednji zabilježeni sajber napad na institucije BiH obustavio je rad zaposlenih i onemogućio pristup službenim stranicama skoro mjesec dana.

Revizori podsjećaju da institucije BiH za poslovanje koriste informacijske sisteme čija je bezbjednost od izuzetnog značaja. Ugrožavanjem bezbjednosti informacijskih sistema institucija BiH nastupile bi ozbiljne posljedice za funkcionisanje javne uprave i privrede.

– Na primjer, ugrožavanjem bezbjednosti sistema e-vlada uzrokovalo bi zastoj u radu Savjeta ministara i moglo bi se kasniti u donošenju važnih odluka za javnu upravu i građane. Napad na informacijski sistem Ministarstva finansija i trezora BiH ugrozio bi evidencije svih finansijskih transakcija institucija BiH i mogao bi uzrokovati obustavu svih plaćanja iz budžeta BiH – navode revizori.

Preporuke iz izvještaja su upućene Savjetu ministara BiH, Ministarstvu komunikacija i prometa BiH, Ministarstvu bezbjednosti BiH i institucijama BiH. Realizacijom preporuka, kako navode revizori, trebalo bi se pridonijeti osiguranju osnovnih pretpostavki za sajber bezbjednost i unapređenju sajber zaštite u institucijama BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije