Banjaluka

Brojke ulivaju nadu: U aprilu 2020. u Banjaluku stiglo tek DVOJE STRANIH TURISTA, ovog aprila 1.243

U Banjaluku se vratio život. Bar u protekla dva, tri ljetna mjeseca. Grad je bio pun turista, tražio se krevet više, kafići i restorani imali su dobre pazare. Ugostitelji su zadovoljni, a turizmolozi optimistični.

Brojke ulivaju nadu: U aprilu 2020. u Banjaluku stiglo tek DVOJE STRANIH TURISTA, ovog aprila 1.243
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Doduše, nije teško nadmašiti prošlu, korona godinu, kada je sve mjesecima bilo pusto, zatvoreno i zaključano. Ipak, kako kažu ugositelji, ova godina mogla bi da bude bolja čak i od rekordne 2019. Statistika kaže da je za sedam mjeseci u Banjaluci evidentirano 25.171 dolazak ili 38,1 odsto više nego za sedam mjeseci prošle godine. Ostvareno je 40.268 noćenja, a prošle godine tek 28.407.

– Ovi rezultati su posebno ohrabrujući kada imamo u vidu da su u prva dva mjeseca 2020. godine, kada još nije bilo pandemije, zabilježeni istorijski maksimumi turističkog prometa. Očekujemo da će doći do povećanja turističkog prometa tokom narednih mjeseci i da će 2021. godina završiti s mnogo boljim rezultatima u odnosu na prethodnu godinu – rečeno je za Srpskainfo iz Turističke organizacije Banjaluka.

Optimizam

Optimizam turizmologa dijele i ugostitelji. Oni vjeruju da bi ova godina mogla da bude bolja od 2019. Kako su nam rekli, ko god je imao u ponudi smještaj, bio je zauzet u proteklih mjesec, dva.

– Poprilično je turizam eksplodirao, samim tim i čitav ugostiteljski sektor. Nije važno da li se radi o kafiću, restoranu ili noćnom klubu – ističe za Srpskainfo predsjednik Udruženja poslodavaca turizma i ugostiteljstva RS „HoReCa“  Dalibor Šajić.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
Dalibor Šajić

Najveći grad Srpske je za sedam mjeseci posjetilo 25.171 turista, od toga  12.064 stranih. Poređenja radi, cijele prošle godine u Banjaluku je došlo tek 13.712 stranaca, a ukupno 31.809 turista.

Pročitajte još

Prema dostupnim informacijama, najveći broj turista, i domaćih i stranih,  Banjaluku je posjetio u maju, junu i julu. Domaći turisti bili su najbrojniji u maju, kada je zabilježeno 2.432 dolazaka, dok je stranih najviše bilo u julu – 2.845, a zatim u junu – 2.476.

Prioritet

Koliko je proljeće prošle godine bilo sumorno i prazno, govori i podatak da je u Banjaluci u aprilu zabilježen dolazak 18 domaćih i samo dvoje stranih turista. Aprila ove godine domaćih je bilo 1.488, a stranih 1.243. Strani turisti su od početka godine do kraja jula ostvarili 21.737 noćenja, a domaći 18.531. Cijele prošle godine u Banjaluci je ostvareno 48.924 noćenja.

– Nama je sada važno da probamo očuvati ovakvo stanje, da mjere koje nam slijede ne utiču na ugostiteljski sektor. Možda da na neki način damo prioritet vakcinisanim ljudima. Jer, opcija može biti ili da ne radimo sa svim ljudima ili da radimo s vakcinisanim – ističe Šajić.

Osim rasta turističkih brojki, rasla je i potražnja za radnom snagom. Kako kaže Šajić, ko god nije otišao negdje da radi tokom sezone ili ko je htio ovdje da radi u ugostiteljstvu, zaposlio se.

Benefiti za vakcinisane

Šajić poručuju da svijest o javnom zdravlju kod nas nije kako treba i da se ljudi ponašaju neodgovorno.

– Moraće se napraviti neka razlika, restrikcije za one koji nisu vakcinisani. Nažalost, tako će se dešavati za noćne klubove, teretane, javne prostore. Neko će imati neki benefit, neko neće. Mislim da to nije uskraćivanje ljudskih sloboda, već stvar izbora ko kako želi. Ne bih volio da školstvo, zdravstvo i privreda budu taoci pandemije – ističe on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu