Zdravlje

Bubrezi su zahvalni za svaku čašu vode: Zašto zimi raste RIZIK OD FORMIRANJA KAMENA

Ljudi zimi piju manje tečnosti jer ne osjećaju žeđ kao ljeti.

Žena drži čašu vode
FOTO: FREEPIK

To može da dovede do dehidratacije, što smanjuje količinu urina i povećava koncentraciju minerala i soli u bubrezima. Kad je koncentracija ovih supstanci visoka, one se talože i formiraju kamenčiće.

Tokom zime, takođe, često jedemo više mesa, prerađene hrane, čokolade i orašastih plodova, a ove namirnice povećavaju rizik od stvaranja kamena u bubregu.

Kamen u bubregu može da izazove različite simptome, među kojima su: oštar bol u leđima, sa strane i u preponama, mučnina i povraćanje, krv u urinu, blokada u toku mokrenja, bol prilikom mokrenja. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, važno je odmah potražiti ljekarsku pomoć.

Pročitajte još

Kako sprečiti stvaranje kamenčića

Pijte dovoljno tečnosti: iako zimi možda nemate prirodnu potrebu za vodom, važno je da unosite dovoljno tečnosti svakog dana. Preporučuje se oko osam čaša vode dnevno.

Pazite na ishranu: ograničite unos hrane bogate oksalatima, poput špinata, čokolade, kafe i orašastih plodova, i smanjite unos soli. Fokusirajte se na ishranu bogatu voćem, povrćem i vlaknima.

Budite fizički aktivni: redovno vježbanje pomaže u održavanju zdravlja bubrega i dobre cirkulacije.

Izbjegavajte prekomjerni unos proteina (pileće meso, mlijeko, banane, mahunarke, karfiol, brokoli, orašasti plodovi…): previše proteina može da poveća izlučivanje kalcijuma u urinu, što može da dovede do stvaranja kamena, prenosi Stil.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu