Zdravlje

Čiste krvne sudove: Ovih 9 namirnica pogodno je za zdravlje jetre i bubrega, a možete ih jesti svaki dan

Krv je nezamjenljiva supstanca i jako je važno da krvne sudove održavamo prohodnim i čistim, a to je najbolje uraditi preko hrane i stila života.

David iz Svilajnca počeo da se bavi proizvodnjom borovnica
FOTO: RINA

Krv je odgovorna za transport različitih materijala kroz tijelo, od kiseonika, hormona, faktora zgrušavanja, šećera, masti, do ćelija imunološkog sistema.

Ne, nema potrebe da idete na kojekakve dijete kako biste održali krv i krvne sudove čistim – potrebno je samo da vodite računa o tome kako se hranite i da određenu vrstu hrane unosite više nego ono drugu.

Krv obavlja tri glavne funkcije – transport (kiseonik i ugljen-dioksid do i od pluća i ostatka tijela), zaštita (sadrži faktore zgrušavanja koji pomažu da se krv zgruši i smanjuje količinu gubitka krvi u slučaju povrede), regulacija (regulacija pH vrijednosti tijela, ravnoteže vode i temperature).

Ovo su namirnice koje čine čuda za vaš organizam i koje na prirodan način mogu da detoksikuju organizam ali i krv.

1. Voda

Voda pomaže da krvni sudovi ostanu otvoreni, omogućavajući joj da slobodno cirkuliše. Teška dehidratacija može dovesti do oštećenja bubrega. Mokraća treba da bude svijetlo žuta ili bezbojna. Iako količina vode koja treba da se popije zavisi od čovjeka do čovjeka, pravilo je osam čaša vode dnevno.

2. Krstašice (brokoli, kupus, karfiol, prokelj)

Krstašice se često preporučuju osobama sa bubrežnim bolestima. One su bogate antioksidantima i izuzetno hranljive. Možete ih jesti sirove, kuvane na pari, pečene, grilovane ili kao dio supe.

3. Borovnice

Borovnice su bogate antioksidantima koji mogu zaštititi jetru od oštećenja. Možete uživati u borovnicama svježim ili zamrznutim, ili ih dodavati u jogurt ili smuti.

Pročitajte još

4. Brusnice

Brusnice su često hvaljene zbog koristi za mokraćne puteve. Pokazano je da sprečavaju vezivanje bakterija za mokraćne puteve. Da biste iskoristili prednosti ove voćke, jednostavno dodajte šaku svježih brusnica u ovsenu kašu, pa čak i u salate.

5. Kafa

Studije su pokazale da konzumacija kafe smanjuje rizik od ciroze kod osoba sa hroničnim bolestima jetre. Ovaj benefit može biti rezultat sposobnosti kafe da spriječi nakupljanje masti i kolagena u jetri.

6. Bijeli luk

Bijeli luk daje divan ukus svakom jelu, bio on sirov ili u prahu. Ima antiinflamatorna svojstva i može pomoći u snižavanju holesterola i krvnog pritiska.

7. Grejpfrut

Grejpfrut je bogat antioksidantima i može pomoći u kontroli upale u tijelu. Većina studija o efektima sastojaka grejpfruta bila je sprovedena na životinjama, ali rezultati su obećavajući.

8. Jabuke

Jabuke sadrže visok nivo rastvorljivih vlakana poznatih kao pektin koji pomaže u regulaciji nivoa šećera u krvi. S obzirom na to da visok nivo šećera u krvi može oštetiti bubrege, sve što pomaže u održavanju šećera pod kontrolom ima indirektno pozitivan uticaj na zdravlje bubrega.

9. Riba

Neke vrste riba, poput lososa, tune ili sardina, bogate su omega-3 masnim kiselinama. Omega-3 masne kiseline su pokazale da smanjuju nivo triglicerida u krvi i snižavaju krvni pritisak, što može pomoći i jetri i bubrezima, piše Ona.rs.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu