Čudotvornog lijeka protiv korona virusa nema, a možda ga nikada neće ni biti – upozorio je javnost generalni direktor SZO Tedros Gabrihesus.
Kako prenosi “Rojters”, on je objasnio da “postoji velika zabrinutost da nećemo imati vakcinu koja funkcioniše, odnosno da bismo mogli da imamo onu koja bi predstavljala zaštitu samo na nekoliko mjeseci, a ne duže”.
– Nekoliko vakcina je sada u trećoj fazi testiranja i mi se iskreno nadamo da ćemo imati vakcine koje će moći da spriječe zaražavanje ljudi. Ipak, za sada, nemamo čarobni lijek – objasnio je prvi čovek SZO.
On je preporučio dalju svakodnevnu borbu protiv kovida-19, nošenje maski, održavanje distance, kao i sve ranije objelodanjene mjere.
– Neke zemlje se sa manje, a neke sa više uspjeha bore protiv ovog virusa. Pred nama je duga borba – zaključio je Gabrihesus.
Dr Branimir Tiodorović je nedavno rekao “da ne očekuje da vakcinacija U Srbiji počne prije sredine 2021. godine”, a sa njim se slaže i dr Predrag Kon.
– Kada budemo čuli za neku vakcinu koja je prošla sve faze ispitivanja, ona više nije potencijalna ili kandidat vakcina, već ona koja se može koristiti. Najviše izgleda da bude u upotrebi imaju one vakcine koje su ušle u treću, ili su se približile trećoj fazi istraživanja – rekao je dr Kon.

O ovom pitanju je danas na konferenciji za medije Kriznog štaba govorila i dr Darija Kisić Tepavčević, prenosi Blic.
– Kada će se uvesti neka vakcina postoji jasan protokol koji je baziran na stručnim elementima. Nikakav drugi parametar i kriterijum ne može da dođe u obzir. Kada je vakcina protiv kovida-19 u pitanju, iako se svi trude da je naprave, u ovom trenutku nijedna nije niti u fazi da bi mogla da se primi u bližem vremenskom periodu. Tako da svima treba da bude jasno da sve vakcine koje su u upotrebi, prošle su sve bezbjednosne kontrole i jednake su onima iz zemalja EU – istakla je zamjenica direktora “Batuta”.
Ona je naglasila da se ne može definisati tačna vremenska odrednica kada će vakcina biti u upotrebi.
– Ni nabavka vakcine nije jednostavna. Potrebno je procijeniti potrebu, količinu, raspisati tender i to se radi godinu dana unaprijed. Kada je u pitanju kovid 19 jeste sve specifično, ali to nije nešto što se broji u danima, a usudila bih se reći ni mjesecima. Mi se svi nadamo da je moguće imati vakcinu do kraja godine, jer bi nas to značajno ojačalo u borbi protiv korone, ali ne možemo da kažemo da je to nešto izvjesno. Nade se polažu u dve do tri kuće koje su pri kraju istraživanja – istakla je dr Kisić Tepavčević.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu