Radničkoj klasi, radnim ljudima i građanima, narodima i narodnostima Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije saopšteno je: ”Umro je drug Tito.”
Smrt Josipa Broza Tita burno je dočekana širom Jugoslavije. Na ulice su izašli uplakani građani, a i danas je veoma gledan snimak prekida utakmice Hajduka i Crvene zvezde kada je cijeli stadion pjevao “Druže Tito, mi ti se kunemo”.
U Sarajevu je danas ispred njegovog spomenika, u parku Kampusa Sarajevskog univerziteta upriličena ceremonija odavanja počasti i polaganja cvijeća.
Imao je presudan značaj u donošenju odluke da Bosna i Hercegovina u ZAVNOBiH bude država, a ne pokrajina, kako su mnogi željeli da bude. Smatram da lik Josipa Broza Tita treba da ostane u sjećanjima i da mlade generacije znaju njegov značaj – rekli su organizatori ceremonije.
Doživotni predsjednik SFRJ i Saveza komunista Jugoslavije preminuo je 4. maja 1980. u bolnici u Ljubljani u 15.05 časova. Njegova smrt obilježavala se svake godine širom Jugoslavije. U vrijeme njegove smrti oglasile bi se sirene, a svako bi u tom trenutku stao, bez obzira gdje se nalazio i šta radio, te odao počast minutom šutnje.
Važi za jednog od omiljenih i najvećih svjetskih velikana koji su svojim umijećem i djelom stvarali i obilježili 20. vijek.
Nakon Titove smrti iz Ljubljane je krenuo Plavi voz s njegovim mrtvačkim kovčegom koji je zastajao u glavnim gradovima Jugoslavije kako bi građani mogli odati počast preminulom predsjedniku. Četiri dana nakon smrti pokopan je u Kući cvijeća na beogradskom Dedinju.
Posljednjem ispraćaju prisustvovali su 209 delegacija iz 127 zemalja, četiri kralja, pet prinčeva, šest predsjednika parlamenata, 31 predsjednik države, 22 premijera i 47 ministara i danas se smatra jednim od najvećih državničkih sahrana u istoriji.
(Avaz)
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu