Prema narodnom vjerovanju, begonija će pomoći u oporavku od bolesti i pomaže zdravlju starijih osoba. Predstavlja želju za produženjem života osobi koja ju je dobila na poklon.
Baštovani je zovu bombonica, mala begonija, djevojačko srce (Begonia semperflorens) i dobro je poznata mala biljka do 25 cm visine uglavnom uspravnog rasta. Nema domaće bašte u kojoj nema ovih cvjetnica koje su veoma zahvalne za gajenje bilo u saksijama bilo na otvorenom.
Krupnim, jednostavnim ili punim cvjetovima u bijeloj, crvenoj, roze, narandžastoj i žutoj boji, kao i šatiranim laticama, begonija u drugi plan stavljaju sve ostale cvjetnice.
Prirodno stanište begonija su tropske kišne šume i to viši dijelovi stabala. Kada to znamo, jasno nam je da im treba adekvatno mjesto. Većini vrsta odgovara svjetlo stanište, ali bez direktnog sunca, jer cvjetovi i listovi mogu dobiti opekotine (braon fleke).
Dekorativne begonije šarenih listova traže više svjetlosti u odnosu na većinu jednogodišnjih cvjetnih begonija. Ove biljke vole toplije mjesto u stanu. Tokom zime temperatura u postoriji treba da je najmanje 18 °C tokom noći.
Postoji više hiljada vrsta begonija i još nekoliko varijeteta. Po građi korijena, dijele se na rizomske, gomoljaste i begonije sa vlaknastim korenom. Rizomi su debeli, mesnati izdanci koji u sebi skupljaju hranljive materije i vodu, koje biljka koristi u vrijeme suše. Ove biljke karakterišu lijepi, puni cvjetovi, kao i dekorativni listovi.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu